Το τρίποντο του Άξελ Τουπάν στα 17 δευτερόλεπτα για το φινάλε, χάρισε στον Ολυμπιακό τη νίκη στο θρίλερ της Κυριακής (14/10) με αντίπαλο την Κύμη στη Χαλκίδα. Στην τελευταία επίθεση ο Σαγκς πήγε για δίποντο, αστόχησε, και έμεινε το 77-74 για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ!

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας, με μια καταπληκτική Κύμη που κοίταξε στα μάτια τον Ολυμπιακό, ο οποίος αγωνίστηκε δίχως τον Βασίλη Σπανούλη, ώστε να τον έχει “φρέσκο” στα δύο ματς της Euroleague την εβδομάδα που έρχεται.

Ο Γουίλιαμς Γκος όμως κουράστηκε στο τέλος, και στα τελευταία περίπου τρία λεπτά ο Μπλατ προτίμησε τον Μάντζαρη. Ο Έλληνας γκαρντ από καλή κυκλοφορία πάσαρε στον Άξελ Τουπάν στα 17” και το τρίποντο του Γάλλου από τη γωνία έκρινε την αναμέτρηση.

Νωρίτερα ο Ντεβόν Ουάσινγκτον είχε κάνει το ματς της ζωής του με 24 πόντους από 4/7 τρίποντα κι ο Κρις Χόρτον είχε 7/8 δίποντα για 14 πόντους!

Με τη συνδρομή των Μπολντς-Πουλιανίτη η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε γυρίσει από το -7 του πρώτου μέρους (32-39) και προηγήθηκε έως και με πέντε πόντους διαφορά (57-52) λίγο πριν ολοκληρωθεί η τρίτη περίοδος με 57-54.

Ο Ολυμπιακός έδειξε να καθαρίζει τον αγώνα με κορυφαίο τον Μιλουτίνοβ (14π. με 7/9 σουτ) όταν προηγήθηκε με 63-68, αλλά η Κύμη δεν εγκατέλειψε τη μάχη.

Προηγήθηκε 72-70 με τον Πουλιανίτη, Βεζένκοφ και Πρίντεζης έκαναν το 72-74 στα 56” κι ο Ουάσινγκτον έφερε το ματς στα ίσια, 74-74 στα 40” πριν τελειώσει ουσιαστικά τον αγώνα ο Τουπάν με το τρίποντό του. Στην τελευταία επίθεση βέβαια ο Σαγκς έκανε λάθος πήγε για το δίποντο και δεν είδε τον συμπαίκτη που αριστερά του ήταν ελεύθερος για τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 32-39, 57-54, 74 -77

ΚΥΜΗ (Καστρίτης): Χόρτον 14, Σαγκς 8, Μπολντς 9 (1), Κάμπφορ 2, Ουάσινγκτον 24 (5/6 διπ., 4/7 τριπ., 2/2 βολές), Τουντζιαράκης 3, Τσιάρας, Πουλιανίτης 5 (1/1, 1/1), Στυλιανού 2, Μαραγκός 7, Γερομιχαλός, Ουμπίλα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος 15 (1/3 τριπ, 5/15 σουτ), Τολιόπουλος, Τουπάν 12 (1), Τίμα, Μιλουτίνοβ 14, Στρέλνιεκς 10 (2), Βεζένκοφ 7 (1), Πρίντεζης 7, Παπανικολάου 5 (1), Μάντζαρης 3 (1), Μπόγρης, ΛεΝτέι 4.

• Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Γ.Γ. της FIBA, Πάτρικ Μπάουμαν.

Μπλατ: “Η Κύμη έπαιξε πολύ καλά”