Σε αγώνα για την 6η αγωνιστική του τουρκικού πρωταθλήματος, η Γαλατάσαραϊ του Ανδρέα Πιστιόλη και του Κώστα Παπαδόπουλου επικράτησε της Τόφας του Δημήτρη Πρίφτη με 90-76.

Στη δεύτερη ήττα της ανάγκασε την Τόφας (4-2) η Γαλατά που ανέβηκε στο 2-4 όντας κυρίαρχη στο Σινάν Ερντέμ.

O Ντίλαν Έννις με 23 πόντους και 7 ασίστ ήταν κυρίαρχος στη νίκη της ομάδας του Πιστιόλη, ενώ τον ακολούθησαν οι Μποστ και Γκούκσενιν είχαν από 15 πόντους έκαστος.

Ο πρώην άσος της ΑΕΚ, Μπράιαν Ανγκόλα, είχε 2 πόντους σε 8:00′ στο παρκέ.

Από την άλλη, ο Τουρέ με 21 πόντους ηγήθηκε της προσπάθειας της Τόφας μακριά από την έδρα της, ωστόσο δεν ήταν αρκετός.

Με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει τους γηπεδούχους στο double score 24-12, η Γαλατά δεν κοίταξε ποτέ πίσω της έχοντας διψήφιο προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο δεν κατάφεραν να ανατρέψουν την ήττα για το τελικό 90-76.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 42-32, 68-58, 90-76