Παπαγιάννης Ελλάδας

Αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 έκανε απόψε (28/2) η Εθνική μας (3-1) που νίκησε με 76-67 την Τουρκία (1-3) στην Κωνσταντινούπολη.

Με κορυφαίους τους Γιώργο Παπαγιάννη (21π., 9ρ.), Δημήτρη Αγραβάνη (22π., 11ρ.) και με καλό ποσοστό στα τρίποντα (13/29) η Ελλάδα πήρε μία σημαντική νίκη στο δρόμο για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Εξαιρετικοί ήταν και οι Σλούκας (9π., 9ασ.), Μωραΐτης (10π.), Παπανικολάου (8π. και καταπληκτική άμυνα).

Από την Τουρκία, ο Λάρκιν είχε 16 πόντους-6 ασίστ και ο Μπιρσέν μέτρησε 12 πόντους και 13 ριμπάουντ. Μαχμούτογλου (15π.) και Τουντσέρ (10π.) οι άλλοι δύο διψήφιοι σκόρερ.

Τρεις ημέρες μετά από τη νίκη-θρίλερ με 72-71 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, η Εθνική μας νίκησε ξανά τους Τούρκους, μέσα στην Πόλη αυτήν τη φορά, για την 4η αγωνιστική της Α’ φάσης των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Από τον όμιλό μας, όπου μετέχουν επίσης Λευκορωσία, Μεγάλη Βρετανία, προκρίνονται στη Β’ προκριματική φάση τρεις ομάδες, μεταφέροντας τα αποτελέσματά τους και εκεί θα αντιμετωπίσουν τις τρεις πρώτες του 1ου ομίλου (εκ των Σλοβακία, Σερβία, Λετονία, Βέλγιο), εντός κι εκτός έδρας.

Από τις συνολικά έξι ομάδες του ομίλου της Β’ φάσης, οι τρεις πρώτες θα πάρουν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Γίνεται εύκολα αντιληπτό ότι αυτό το προβάδισμα δύο νικών επί της Τουρκίας, συνιστά τεράστια ώθηση στην προσπάθεια της Ελλάδας να βρεθεί ξανά στο Παγκόσμιο.

Ο άλλος αγώνας του ομίλου μας, Μ.Βρετανία-Λευκορωσία έχει αναβληθεί αφού οι Βρετανοί ανακάλεσαν τις βίζες των Λευκορώσων, που είναι στο πλευρό της Ρωσίας, κατά την βίαιη εισβολή της στην Ουκρανία.

Το επόμενο παράθυρο θα ανοίξει το καλοκαίρι. Η Ελλάδα υποδέχεται τη Μεγάλη Βρετανία (30/6) και ταξιδεύει εκτός για τον αγώνα με τη Λευκορωσία (3/7).

Μέσα σε μια “καυτή” αλλά αθλητική ατμόσφαιρα στο “Σινάν Ερντέμ”, η Τουρκία πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (13-7), αφού μάζεψε πολλά επιθετικά ριμπάουντ (είχε 6 στο πρώτο δεκάλεπτο).

Όμως, ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 8 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ στο πρώτο δεκάλεπτο και η Εθνική μας πήρε το πρώτο της προβάδισμα στο τέλος της περιόδου, με τρίποντο του Κουζέλογλου (15-17).

Οι Τούρκοι ξεκίνησαν με ένα σερί 7-0 το δεύτερο δεκάλεπτο (22-17 στο 13′), η Εθνική μας απάντησε με ένα δικό της 5-0 (22-22 στο 15′), με τις άμυνες να έχουν πρωταγωνιστικό ρόλο στο πρώτο ημίχρονο, που βρήκε την Εθνική μας στο +3 (33-36), με κορυφαίους τους δύο ψηλούς, Αγραβάνη (13π., 8ρ.)-Παπαγιάννη (11π., 5ρ.).

Ο Μωραΐτης μπήκε… ζεστός στο τρίτο δεκάλεπτο και έδωσε λύσεις από την περιφέρεια, o Σλούκας συνέχισε με άλλα δύο τρίποντα, ο Παπαγιάννης κυριαρχούσε στις δύο ρακέτες, με αποτέλεσμα η Εθνική μας να ξεφύγει για πρώτη φορά με διαφορά 16 πόντων (46-62 στο τέλος της τρίτης περιόδου).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα σερί 14-0 το τελευταίο δεκάλεπτο (60-62 στο 35′), βάζοντας… φωτιά στο “Σινάν Ερντέμ”, με την Εθνική μας να έχει χάσει το μυαλό της.

Σε εκείνο το σημείο, οι Παπανικολάου και Αγραβάνης έκαναν ένα κρίσιμο σερί 5-0 για το 60-67, ενώ άλλο ένα τρίποντο του Αγραβάνη (62-70) κλείδωσε τη σημαντική νίκη της Εθνικής μας. Τελικό σκορ: 67-76.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76.

Ελλάδα (Μανωλόπουλος): Μωραΐτης 10, Λαρεντζάκης, Παπανικολάου 8, Αγραβάνης 22, Παπαγιάννης 21, Σλούκας 9, Μουράτος, Καλαϊτζάκης 3, Κουζέλογλου 3, Γόντικας, Γκίκας, Κακλαμανάκης.