Φενέρμπαχτσε-Νταρουσάφακα

Πατώντας γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 94-69 της Νταρουσάφακα και άνοιξε το σκορ στη σειρά για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος Τουρκίας.

Από το 7-8 κι έπειτα, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς δεν ξαναβρέθηκε πίσω στο σκορ, με τη διαφορά να γίνεται διψήφια στα μέσα της δεύτερης περιόδου, αλλά το ημίχρονο να κλείνει στο +7.

Η Νταρουσάφακα πλησίασε στο -6 (58-52), όμως, το επιμέρους 14-4 σήμαινε +16, επομένως οι γηπεδούχοι μπήκαν στην τέταρτη περίοδο με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή.

Σύντομα η απόσταση μεγάλωσε και λίγο πριν από το τέλος έφτασε ως το +27, δείγμα της κυριαρχίας της Φενέρμπαχτσε, η οποία προσδοκά στο 2-0 το βράδυ της Πέμπτης (26/5, 20:30), προκειμένου να απέχει μία νίκη από τον τελικό.

Η Νταρουσάφακα ανέδειξε τους δύο πρώτους σκόρερ του ματς (Νέιθαν Μπουθ 19, Τρόι Κοπέν 16, συν 5 ριμπάουντ), όμως, οι επόμενοι έξι της λίστας ανήκαν στους γηπεδούχους, με μπροστάρηδες τους Μελίχ Μαχμούτογλου (14π.), Πιέρια Χένρι (10π., 8ασ.), Αχμέτ Ντουβερίογλου (10π., 6ασ.) και Γιαν Βέσελι (10π., 6ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 47-40, 72-56, 94-69