Φενέρ

Έστω και δύσκολα, η Φενέρμπαχτσε (11-1) πήρε τη νίκη στην τοπική μονομαχία με τη Γαλατάσαραϊ (7-5), επικρατώντας 86-76 στο “Σινάν Ερντέμ”.

Στην αναμέτρηση για τη 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Τουρκίας, η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς είχε τα ηνία στο α’ ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, πάντως, η Γαλατάσαραϊ κατέγραψε επιμέρους 19-10 και προσπέρασε με 54-52, δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στον αγώνα.

Το πάλεψαν για αρκετή ώρα οι γηπεδούχοι, όμως στο τέλος υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα της πρωτοπόρου Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 35-42, 54-55, 76-86

Νωρίτερα, η μισή (κυριολεκτικά) ομάδα της Εφές (10-2) σάρωσε με 140-83 εκτός έδρας τη χρεοκοπημένη Μπελεντιγέσι (3-8), που έπαιξε με τους Έφηβους.

Ο 22χρονος φόργουορντ Γιγκιτκάν Σαϊμπίρ ήταν εξαιρετικός με triple-double (43 πόντους, 16 ριμπάουντ, 12 ασίστ), συγκεντρώνοντας 68 βαθμούς στην αξιολόγηση!!!

Τον μιμήθηκε ο Ομερτζάν Ιλιασόγλου με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 13-46, 33-75, 47-113, 83-140