Ο ΠΑΟΚ νίκησε με 94-86 τον Προμηθέας Πάτρας το απόγευμα της Κυριακής στο τουρνουά της Καρδίτσας.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μετά την πρώτη περίοδο (24-21) προηγήθηκε με μεγαλύτερες διαφορές.

Με τους Λοβ, Γκρίφιν να δίνουν λύσεις στην επίθεση και τον ΝτιΛέο να έχει 3/3 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ mateco άνοιξε τη διαφορά (30-23 στο 13’, 39-33 στο 16΄) και για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι ξεπέρασε τους 50 πόντους στο ημίχρονο (52-41).

Ο ΠΑΟΚ mateco κυριάρχησε απόλυτα και στην τρίτη περίοδο. Χτύπησε τον αντίπαλο από την περιφέρεια και με διαδοχικά τρίποντα η διαφορά πλησίασε τους 20 πόντους (76-58) και με 8 πλέον παίκτες της ομάδας μας να ευστοχούν από τα 6,75μ.!

Η διαφορά πήγε μέχρι τους 21 πόντους (81-60) στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά ο Προμηθέας Πάτρας έκανε μία εντυπωσιακή προσπάθεια για να γυρίσει το παιχνίδι. Μείωσε στους 4 (88-84) στο 38ο λεπτό, για να έρθει ο Ντέιβιντ ΝτιΛέο και με 2/2 τρίποντα να τελειώσει το παιχνίδι.

Δεκάλεπτα: 24-21, 52-41, 76 58, 94-86

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Τσιοπάνος, Λουλουδιάδης.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Ρέι 11 (2), Σβαρτζ 4 (1), Γκάντι 1, Χαντ 18, Αγραβάνης 8, Γκίκας, Ρογκαβόπουλος 14 (2), Λάγιος, Μάιλς 17 (3), Γιαννόπουλος 8 (2), Μπαζίνας, Τανούλης 5.

ΠΑΟΚ Mateco: Χριστοδούλου 3 (1), Λοβ 18 (2) , Γκρίφιν 12 (2), Καμαριανός, ΝτιΛέο 18 (6), Καραγιαννίδης, Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 5 (1), Κάρτερ 11 (3), Τζόουνς 7, Τολιόπουλος 7 (1), Γιάνκοβιτς 7 (1), Ογκμπέιντε 6.