Την πρόκρισή του στην τελική φάση των play offs με sweep (3-0) εξασφάλισε ο Παναθηναϊκός Superfoods με τη νίκη του, 88-72 επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία. Η άμυνα της ομάδας του Πασκουάλ στο β’ μέρος κι η φοβερή εμφάνιση του Καλάθη, έκριναν τον τρίτο ημιτελικό.

Είδε κι απόειδε ο Τσάβι Πασκουάλ με τις κακές επιλογές των παικτών του στο πρώτο ημίχρονο (43-37 ο ΠΑΟΚ) κι αποφάσισε να πάρει τον τρίτο ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ, από την άμυνα.

Άφησε τον Μάικ Τζέιμς στον πάγκο, έριξε στο παρκέ τον “δαιμόνιο” Λούκας Λεκαβίτσιους πλάι στον Νικ Καλάθη, και πρόσθεσε την ενέργεια του Θανάση Αντετοκούνμπο για να τελειώσει πιο εύκολα από όσο θα περίμενε κανείς την προσπάθεια του ΠΑΟΚ να σπάσει το αήττητο του Παναθηναϊκού.

Το 31-0 ήρθε αφού πρώτα οι “πράσινοι” έπνιξαν με την άμυνα τν αντίπαλό τους, και ταυτόχρονα βρήκαν το δρόμο για πιο εύκολο καλάθι αλλά και πιο ανοιχτό μακρινό σουτ.

Μόλις 2 πόντους είχε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο από δεύτερες επιθέσεις και αιφνιδιασμούς, 18 έβαλε στο δέυτερο μισό.

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε 15 τρίποντα, πέντε εκ των οποίων ο Νικ Καλάθης που κάποιες στιγμές στο παρκέ θύμισε… Στεφ Κάρι. Ο διεθνής γκαρντ τελείωσε τον αγώνα με 27 πόντους, 9 ασίστ, πέντε ριμπάουντ και σύνολο 33 αξιολόγηση! Που να μην… είχε τρακάρει κι όλας το βράδυ της Κυριακής!

Άλλους 12 πέτυχε ο Λεκαβίτσιους που έδωσε πολλές λύσεις, όχι μόνο στο σκορ και την άμυνα αλλά και με τη δημιουργία του, ενώ ο Γκιστ έκανε double double με 11 πόντους-12 ριμπάουντ.

Ο Νταρνέλ Τζάκσον ήταν ο κορυφαίος του ΠΑΟΚ, αλλά βγήκε στο τέλος με πέντε φάουλ και πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Γκος με 15 πόντους.

Η νευρικότητα που έβγαλαν στο δεύτερο μισό οι γηπεδούχοι, τους στοίχισε καθώς δεν έκαναν καλές επιλογές.

Όσο κι αν η άμυνα του Παναθηναϊκού τούς έκανε μεγάλη ζημιά, έπαιξαν με έναν ανεξήγητο εκνευρισμό και δεν συνέχισαν την εξαιρετική, μυαλωμένη εικόνα του πρώτου ημιχρόνου όπου έδειξαν ότι θα ζορίσουν άσχημα τον αντίπαλό τους.

Στο τέλος ο κόσμος τους χειροκρότησε θερμά, άλλωστε ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό β’ γύρο και θα διεκδικήσει πλέον την τρίτη θέση του πρωταθλήματος στον μικρό τελικό των play offs.