Η ΑΕΚ πέτυχε 16 τρίποντα στο Περιστέρι και με ηγέτες τον Γκέιμπ Γιορκ και τον Ντούσαν Σάκοτα απάντησε με break στο break του Περιστερίου, επικρατώντας με 79-71 και ισοφάρισε τη σειρά του μικρού τελικού σε 1-1 νίκες.

Η ΑΕΚ πλήρωσε την αστοχία της από τα 6.75μ. στους ημιτελικούς με τον Προμηθέα Πάτρας, είχε μείνει στο 25% σε πέντε ματς και τελικά… τα έβαλε όλα στο Περιστέρι!

Ο Ντούσαν Σάκοτα έφτασε στα 6/8 μέχρι την τρίτη περίοδο, ο Γκέιμπ Γιορκ είχε 8/13 κι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι τελείωσε με 16/35, αν και στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα σούταρε με περισσότερο από 50%!

Βέβαια τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας που σήκωσαν την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο (39-32 το πρώτο μέρος) είχαν και εξήγηση: Η ΑΕΚ επέμεινε σε σχήμα με τρεις περιφερειακούς κι ο Βασίλης Ξανθόπουλος κατά πρώτο λόγο είχε εξαιρετικές επιλογές, με υπομονή και οδηγώντας την ομάδα του σε σωστές και ήρεμες επιθέσεις.

Ο πολύπειρος Έλληνας γκαρντ της ΑΕΚ τελείωσε με 12 ασίστ το ματς αλλά ακόμη πιο σημαντική ήταν η τάξη που έβαλε στο παιχνίδι της ομάδας του.

Το Περιστέρι παρασύρθηκε από το ρυθμό της ΑΕΚ, έχασε τη συγκέντρωσή του κι έκανε εννέα λάθη στην τρίτη περίοδο.

allstarbasket.grΑργότερα έχασε και το μυαλό του στην εκδήλωση επίθεσης αφού και οι παίκτες του Πεδουλάκη έφτασαν να σουτάρουν σχεδόν τα ίδια τρίποντα 926) με τα δίποντά τους (29) στο ματς. Αλλά με ποσοστό 30% δεν θα μπορούσαν να απειλήσουν την ΑΕΚ που χάρη σε τρία συνεχόμενα τρίποντα του Σάκοτα, κι ένα του Γιαννόπουλου έκανε το εις βάρος της 45-37 του 22:23, 47-53 μέσα σε τέσσερα λεπτά!

O Μπεν Μπέντιλ έκανε double double για το Περιστέρι με 17 πόντους – 11 ριμπάουντ, ο Βασιλόπουλος βοήθησε με 15, αλλά η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη δεν είχε άλλη σταθερά να τους υποστηρίξει επιθετικά.

Η ΑΕΚ είχε 9/18 τρίποντα στο δεύτερο ημίχρονο κι έφτασε με ασφάλεια στο τελικό 79-71 κάνοντας το 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-56, 71-79.