Σλούκας

Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε άνετα με σκορ 89-65 της, επικίνδυνης στην κατάμεστη έδρα της, Μπούντουτσνοστ και παρέμεινε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας με ρεκόρ 13-1. Έμειναν προτελευταίοι οι Μαυροβούνιοι με 3-11.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, ευστόχησε σε πέντε τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 26-20 και με 31-20 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου.

Οι παίκτες του Ντζίκιτς αντέδρασαν άμεσα, έτρεξαν ένα τρομερό σερί 20-6 και προηγήθηκαν με 40-37 στο 19′, για να λήξει το ημίχρονο ισόπαλο 40-40 με τρίποντο του Κώστα Σλούκα, το τρίτο του στον αγώνα.

Γκόρντιτς
Ο Νεμάνια Γκόρντιτς σουτάρει υπό πίεση

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Ομπράντοβιτς μπήκε αποφασισμένη και με ένα ξέσπασμα του Μπόμπι Ντίξον και του Γιάν Βέσελι προηγήθηκε με 63-51 στο 28′, φτάνοντας τα 12/21 τρίποντα! Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με 67-55 υπέρ της Φενέρ.

Η Μπούντουτσνοστ δεν είχε κουράγιο για άλλη ανατροπή, η Φενέρμπαχτσε εκτόξευσε τη διαφορά με ξέσπασμα του Ζόφρι Λοβέρν (17π.) στην τελευταία περίοδο για να φτάσει άνετα στο τελικό 89-65.

Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι φέτος έσπασαν όλα τα ρεκόρ με 21 εύστοχα τρίποντα απέναντι στην Μπασκόνια, έμειναν στα 4/13, τη στιγμή που η Φενέρ σούταρε με το εκπληκτικό 15/27!

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γιάν Βέσελι με 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και μία ασίστ, συγκεντρώνοντας 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

• Η ομάδα του Μαυροβουνίου παρατάχθηκε με εντεκάδα, ενώ δεν αγωνίστηκε ο 19χρονος Γεωργιανός, Γκόγκα Μπιτάτζε, ο οποίος αποκτήθηκε σήμερα από την Μέγκα Μπέμαξ.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 40-40, 55-67, 65-89

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 7 (1), Σουάντ Σέχοβιτς, Ερλ Κλαρκ 15 (1), Μπάροβιτς, Κότι Κλαρκ 9 (1), Σιντ Σέχοβιτς, Στάροβλαχ, Γκόρντιτς 11 (1), Όμιτς 9 (6 ριμπάουντ), Πόποβιτς 12, Ντανίλο Νίκολιτς 2.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 8 (2), Μέλι, Μαχμούτογλου 6 (2), Κάλινιτς 8 (2), Σλούκας 11 (3), Γκούντουριτς 5 (1), Βέσελι 19 (9/12 δίποντα, 1/1 βολή, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Γκιουλέρ 2, Ντίξον 9 (3), Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε, Λοβέρν 17 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ).