www.allstarbasket.gr

Η Εθνική μας ομάδα των Παίδων ηττήθηκε 71-83 από την Κροατία στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική της Α’ φάσης. Έμεινε τρίτη στον όμιλο και την Τρίτη 14/08 θα παίξει στον νοκ άουτ αγώνα της φάσης των “16” με αντίπαλο την Εσθονία, 2η του Δ’ ομίλου.

Η Κροατία ήταν καλύτερη από την ελληνική ομάδα, είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και τα παιδιά του Κώστα Παπαδόπουλου επιστάτευσαν το πάθος και τη μαχητικότητα για να διατηρούν επαφή με το σκορ και να καλύψουν το κενό του απόντος, λόγω τραυματισμού, Αναστάση Κωστόπουλου.

Το μγάλο πρόβλημα της ελληνικής ομάδας ήταν στα ριμπάουντ, καθώς η πολύ ψηλότερη Κροατία είχε σχεδόν διπλάσια από το πρώτο ημίχρονο κι όλας (30-16) και τελείωσε τον αγώνα με 53-35.

Ειδικά από τη στιγμή που η ελληνική ομάδα ήταν τόσο άστοχη στο τρίποντο (3/20) η αδυναμία ανανέωσης επιθέσεων ήταν καταλυτική στην εξέλιξη της αναμέτρησης.

Η τριάδα Περάσοβιτς (23π.), Πρκάτσιν (10π.-13 ριμπ), Τίσμα (22π.-10 ριμπ.) με τη συμβολή του Μπόσνιακ (13π.) και του Παπόνια (10π.με 3/3 τριπ., 6 ασίστ) συνέθεταν ένα πλήρες σύνολο.

www.allstarbasket.gr
Ο Αλέξανδρος Νικολαΐδης

Η Ελλάδα από την άλλη είχε πολύ θετικούς τον Καλόγηρο (18π.-8ριμπ) και τον Αλέξανδρο Νικολαΐδη (15 π.), 12 πόντους πρόσθεσε ο Κολοβέρος και 13 ο Βησσαρίου αν και γενικά ήταν άστοχος (4/15 προσπάθειες).

Δεκάλεπτα: 18-23, 33-45, 53-63, 71-83.

Ελλάδα (Παπαδόπουλος): Φίλλιος 2, Καλόγηρος 18, Καραμανλής, Παπασάβογλου, Βησσαρίου 13, Φιλίππου, Κολοβέρος 12, Νικολαΐδης 15, Πράπας 5, Τόλιας 2, Τσάμης 4.

Κροατία (Καράκας): Μπόσνιακ 13, Περάσοβιτς 23, Πρκάτσιν 10, Ράσιτς, Τίσμα 22, Μπράλα, Μπούλιεβιτς, Ίβισιτς 1, Κρέσιτς, Μάιτσουνιτς 4, Παπόνια 10, Πέρκουσιτς.

Τα αποτελέσματα και τα υπόλοιπα παιχνίδια της 3ης αγωνιστικής των ομίλων

Α΄ Όμιλος

14.45 Λιθουανία-Ισραήλ 92-46

14.45 Σλοβενία-Μαυροβούνιο 104-84

Η Βαθμολογία

  1. Λιθουανία 3-0

2. Ισραήλ 1-2

3. Σλοβενία 1-2

4. Μαυροβούνιο 1-2

Β’ Όμιλος

21.30 Ισπανία-Λετονία 87-71

21.30 Ολλανδία-Σερβία 52-78

Η Βαθμολογία

  1. Ισπανία 3-0
  2. Σερβία 2-1
  3. Λετονία 1-2
  4. Ολλανδία 0-3

Γ’ Όμιλος

17.00 Τουρκία-Γερμανία 64-79

19.15 Ελλάδα-Κροατία 71-83

Η Βαθμολογία

  1. Τουρκία 2-1
  2. Κροατία 2-1
  3. Ελλάδα 1-2
  4. Γερμανία 1-2

 

Δ’ Όμιλος

17.00 Γαλλία-Εσθονία 66-57

19.15 Γεωργία-Ιταλία 55-93

Η Βαθμολογία

  1. Γαλλία 3-0
  2. Εσθονία 2-1
  3. Ιταλία 1-2
  4. Γεωργία 0-3

Αναλυτικά τα νέα ζευγάρια και η διασταύρωση μέχρι τα προημιτελικά:

Φάση των “16”

Τρίτη 14 Αυγούστου

(30) 14:45 Κροατία-Ιταλία

(26) 14:45 Ισραήλ-Λετονία

(29) 17:00 Τουρκία-Γεωργία

(25) 17:00 Λιθουανία-Ολλανδία

(31) 19:15 Εσθονία-Ελλάδα

(27) 19:15 Σερβία-Σλοβενία

(28) 21:30 Ισπανία-Μαυροβούνιο

(32) 21:30 Γαλλία-Γερμανία

Προημιτελικοί

Τετάρτη 15 Αυγούστου 

(37) Νικητής 25-Νικητής 30

(38) Νικητής 26-Νικητής 29

(39) Νικητής 27-Νικητής 32

(40) Νικητής 28-Νικητής 31

 

ΑΦΗΣΤΕ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Αυτός ο ιστότοπος χρησιμοποιεί το Akismet για να μειώσει τα ανεπιθύμητα σχόλια. Μάθετε πώς υφίστανται επεξεργασία τα δεδομένα των σχολίων σας.