Χολαργός

Ο Χολαργός κατάφερε να πάρει την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Basket League, με αντίπαλο την Κύμη (66-57), στη Χαλκίδα, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ένα πολύ σημαντικό αποτέλεσμα που διώχνει μεγάλο βάρος από τα “πόδια” των νεοφώτιστων” και ταυτόχρονα όμως προσθέτει επιπλέον σε αυτά της Κύμης η οποία έπειτα από οκτώ αγώνες, έχει όλη κι όλη μια νίκη!

Ο Χολαργός μπήκε από την αρχή του αγώνα με όρεξη στο παρκέ και επιβλήθηκε από νωρίς της Κύμης, η οποία είχε για πρώτη φορά στον πάγκο τον νέο της προπονητή, Ισίδωρο Κουτσό.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +3 (17-14) και παρά το μικρό προβάδισμα έδειχνε έτοιμη να κυριαρχήσει στον αγώνα.

Στη συνέχεια, ο Χολαργός ήταν πολύ καλύτερος από τη Κύμη και μέσω της εξαιρετικής του άμυνας κατάφερε να ανεβάσει περαιτέρω τη διαφορά.

Επίσης, τα ριμπάουντ ήταν ένας καθοριστικός παράγοντας του αγώνα, καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν μαζέψει ήδη 25 “σκουπίδια” πάνω από τα δύο καλάθια.

Έτσι, δεν άφησαν κανένα περιθώριο στην ομάδα του Ισίδωρου Κουτσού και το ημίχρονο έκλεισε με τη διαφορά στο +10 (34-24), υπέρ του Χολαργού.

Το δεύτερο μισό του αγώνα έκρυβε μία έκπληξη για τον Χολαργό, καθώς η Κύμη, 2 λεπτά πριν από τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου κατάφερε να επιστρέψει για τα καλά στον αγώνα.

Η ομάδα της Εύβοιας μείωσε στους 4 (46-42) και στη συνέχεια στο ένα καλάθι (46-44), με κύριο πρωταγωνιστή τον Λιούις, ο οποίος μοίρασε 4 ασίστ πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου.

Στην αρχή του τελευταίου δεκαλέπτου οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες, η νευρικότητα ήταν εμφανής και στις δύο πλευρές του παρκέ, αλλά η Κύμη κατάφερε να μειώσει ακόμα και στον ένα πόντο (51-50).

Βέβαια, δύο αντιαθλητικά φάουλ και ένα καλάθι του Λαβ ανέβασε και πάλι τη διαφορά στο +6 για την ομάδα του (57-50).

Ο Χολαργός με τρίποντο του Φιτζπάτρικ κατάφερε να πάρει διαφορά 11 πόντων (63-52) και τελικά πήρε την πολύτιμη νίκη με με 66-57.

Κορυφαίος για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Γκάρι Τάλτον που στο πρώτο του παιχνίδι με τη φανέλα του Χολαργού σημείωσε 14 πόντους. Επίσης, ο Λαβ έκανε ένα πολύ καλό παιχνίδι με 16 πόντους, κυρίως στο πρώτο μισό του αγώνα.

Από την άλλη πλευρά η Κύμη είχε σε πολύ καλή μέρα ήταν ο Χόρτον με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Θετική ήταν και η παρουσία του Σαγκς με 13 πόντους.

Ο Χολαργός βελτίωσε το ρεκόρ του σε 3-5, ενώ η Κύμη έμεινε στη μία νίκη και πλέον η πίεση για την παραμονή της στην Betshop Basket League γίνεται πιο αισθητή!

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 24-34, 46-51, 57-66

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον 17, Σαγκς 13 (3), Τουντζιαράκης 2, Κάμφορ 9 (1), Ουάσινγκτον 9 (1), Τσιάρας, Λιούις 4, Πουλιανίτης 3 (1), Μαραγκός, Στυλιανού, Μητσιμπόνας, Χολμς.

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέζε 5, Οκερεαφόρ 1, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 12 (2), Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 2, Κώττας 4, Λαβ 16 (1), Χόκινς 8 (2), Σκουλίδας, Γιάνκοβιτς 4, Τάλτον 14 (2).