Η Ρεάλ Μαδρίτης γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα της στη Euroleague, αυτήν τη φορά από την Μπάγερν Μονάχου με 95-86, για την πέμπτη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και έτσι, η πρώτη αναγνωριστική περίοδος ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +2 (22-20).

Ωστόσο, η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, ανέβασε την απόδοσή της στο δεύτερο δεκάλεπτο και πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (41-38).

Η Μπάγερν στο δεύτερο ημίχρονο δεν έριξε την απόδοσή της, αντίθετα μάλιστα απέδωσε πολύ καλύτερο μπάσκετ και με τον Γκρεγκ Μονρό (18 π.) να κάνει, ό,τι θέλει στη ρακέτα της «Βασίλισσας» μπόρεσε να πάρει μεγάλη διαφορά (67-57) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προσπάθησε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου αγώνα, αλλά οι Βαυαροί δεν επέτρεψαν στη Ρεάλ Μαδρίτης να πλησιάσει τόσο ώστε να τους βάλει σε περιπέτειες.

Έτσι, η Μπάγερν πήρε τη νίκη με 95-86 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-2, ενώ από την άλλη η Ρεάλ υποχώρησε στο 2-3.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 41-38, 67-57, 95-86