Μακάμπι-Μπασκόνια

Αφού “καθάρισε” τις τουρκικές ομάδες, η Μακάμπι Τελ Αβίβ απέδειξε εκ νέου γιατί έχει το καλύτερο εντός έδρας ρεκόρ, επικρατώντας 93-79 της Μπασκόνια για την 29η αγωνιστική της EuroLeague.

Χάρη σ’ αυτό το αποτέλεσμα, η ομάδα του Όντεντ Κάτας έπιασε εκ νέου την Παρτιζάν Βελιγραδίου (στο 16-13), ενώ οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν στο 15-14 και συγκατοικούν με τη Ζαλγκίρις Κάουνας.

Το μόνο θετικό για την Μπασκόνια ήταν ότι διατήρησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τη Μακάμπι, εξέλιξη αναμενόμενη από τη στιγμή που στην αναμέτρηση του α’ γύρου είχε επικρατήσει με +29.

Ο Γουέιντ Μπόλντγουιν ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής (24π.-8ασ.) και οι Λορέντζο Μπράουν (17π.), Τζος Νίμπο (15π.-14ρ. – είχε double double από το α’ ημίχρονο!) και ο Τζον Ντιμπαρτολομέο (11π.) τον υποστήριξαν.

Στον αντίποδα, ο Ρόκας Γκιεντράιτις 18π.-7ρ., ο Ντάριους Τόμπσον είχε 15π.-7ασ., ο Μάικ Κότσαρ 12π.-9ρ., ο Ντάλτον Χομς 12π.-4ρ και ο Μάρκους Χάουαρντ 10π.

Η ομάδα του Κάτας αγωνίστηκε χωρίς τους συνήθεις Όστιν Χόλινς-Άλεξ Πόιθρες αλλά και τον Τζέιλεν Άνταμς, ενώ η Μπασκόνια, πέραν του τιμωρημένου Πιέρια Χένρι, χωρίς τον Τάντας Σεντεκέρσκις.

Όσον αφορά το παιχνίδι, με εξαίρεση τη στιγμή που το σκορ έγινε 19-19, η Μακάμπι είχε το προβάδισμα σε ολόκληρο το α’ ημίχρονο.

Η Μπασκόνια άρχισε με τρομερό 15-0 σερί το β’ μέρος και προηγήθηκε με +11, ώσπου ο Μπράουν ξεκόλλησε τους γηπεδούχους με τρίποντο στα 05:46.

Τα 04:14 χωρίς πόντο δεν στοίχισαν στη Μακάμπι, η οποία κατέγραψε δικό της 14-0 και ανέκτησε το προβάδισμα, προτού κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο στο +7 με 8 σερί πόντους του Μπόλντγουιν (που έγιναν 10 επειδή σκόραρε και στην αρχή της τελευταίας περιόδου).

Σύντομα η διαφορά έγινε διψήφια υπέρ της “ομάδας του λαού”, η Μπασκόνια δεν είχε άμεση απάντηση και τα τελευταία λεπτά κύλησαν χωρίς σασπένς.

Η Μακάμπι είχε 53,5% στο δίποντο, 40% στο τρίποντο και 81% στις βολές, ενώ η βασκική ομάδα 63,9%, μόλις 15,6% και 85,7% αντίστοιχα.

Δεκαεπτά παραπάνω ριμπάουντ πήραν οι γηπεδούχοι (47-30), επτά περισσότερες ασίστ είχαν οι φιλοξενούμενοι (12-19), οι οποίοι υπερίσχυσαν και σε κλεψίματα (6-11), λάθη (15-9).

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 49-45, 72-65, 93-79