Νταρουσάφακα-Παναθηναϊκός

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη -για πρώτη φορά φέτος- στη Euroleague πέτυχε την Πέμπτη (07/03) ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ, αφού επικράτησε με 91-67 της Νταρουσάφακα στην Κωνσταντινούπολη και εξακολουθεί να ελπίζει για μια θέση στην πρώτη οκτάδα.

Βγάζοντας πολλούς πρωταγωνιστές στο παρκέ, ο Παναθηναϊκός “έσκασε” την Νταρουσάφακα του πολύ μικρότερου ροτέισιον κι επιβραβεύτηκε από το γρήγορο μπάσκετ, τις γρήγορες εκτελέσεις, όχι όμως και βιαστικές, καθώς η ικανότητα ειδικά του Νικ Καλάθη να πασάρει στο σωστό παίκτη τη σωστή στιγμή εξασφάλιζε μεγάλο ποσοστό επιτυχίας, αλλά κι ευστοχίας μέσα στην αντίπαλη ρακέτα.

Με ανεβασμένο για τα καλά τον Παπαγιάννη, σταθερό όσο ποτέ άλλοτε μέσα στη χρονιά τον Τόμας, καταλυτικό τον Παπαπέτρου και πάντα χρήσιμους τους Λάνγκφορντ-Κιλπάτρικ, ο Παναθηναϊκός αρχίζει να… φαίνεται περισσότερο ως ομάδα Πιτίνο, όσο κι αν ο Αμερικανός λέει και ξαναλέει ότι δεν έχει τον χρόνο να δουλέψει όπως θέλει.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ένα πεντάλεπτο χρειάστηκε στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ώστε να αρχίσει να παίρνει έστω και μικρή διαφορά από την Νταρουσάφακα. Με “οδηγό” τον Νικ Καλάθη ο οποίος μοίραζε αφειδώς ασίστ, η ομάδα του Ρικ Πιτίνο ανέβαζε ρυθμό και χτυπούσε με ταχύτητα.

Άλλωστε με δεδομένο το ζήτημα στο μακρινό σουτ και σχετική δυσκολία στις σετ επιθέσεις, είδαμε τον Παναθηναϊκό να επιδιώκει επιθέσεις ακόμα και πέντε δευτερολέπτων, μολονότι είχε προηγουμένως δεχτεί καλάθι.

Το ευτύχημα για την ελληνική ομάδα είναι πως παρά τις διαρκείς αλλαγές του Πιτίνο για να ‘χει πάντα “φρέσκα” πόδια στο παρκέ, όλοι ανταποκρίθηκαν, καθώς είχαν σκοράρει 10 από τους 11 παίκτες που χρησιμοποιήθηκαν στο ημίχρονο με πρώτον από όλους τον Ντεσόν Τόμας που είχε 10 σε 14 λεπτά!

Και παρά τα 0/4 τρίποντα, με 63,6% στα δίποντα από 21/33 οι “πράσινοι” μονιμοποίησαν τη διψήφια διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο, μέχρι τουλάχιστον την εκπνοή του!

Η μέγιστη τιμή της διαφοράς ήταν οι 15 πόντοι με το 46-31, αλλά στις τρεις τελευταίες επιθέσεις του Παναθηναϊκού, οι Τούρκοι έκαναν δύο κλεψίματα κι ένα μπλοκ, τα οποία οδήγησαν σε 6 γρήγορους κι αναπάντητους πόντους μέχρι το φινάλε με το ημίχρονο να λήγει με 46-37.

Η Νταρουσάφακα αναθάρρησε στην τρίτη περίοδο, προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την αθλητικότητά της, πίεσε την μπάλα, πήγε στα ριμπάουντ και πήρε 4 επιθετικά σε 4 λεπτά ενώ είχε 3 σε όλο το πρώτο ημίχρονο! Με κακές επιλογές και κυρίως λάθη, όπως τα συνεχόμενα του Πέιν οι παίκτες του Σελτσούκ Ερνάκ μείωσαν στους έξι πόντους, 40-46 και τρόμαξαν τον Παναθηναϊκό.

Ο Καλάθης ηρέμησε το παιχνίδι της ομάδας του, είχε ώριμες επιλογές κι έφτασε από το 28 στο double double με 10 πόντους 11 ασίστ. Και στο τέλος, ο Παναθηναϊκός πήρε τη διαφορά που δεν είχε καταφέρει στο ημίχρονο, αφού έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +13, 66-53.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τον Γιώργο Παπαγιάννη (έκανε double double) έδωσαν την ώθηση που χρειαζόταν και επιθετικά η ομάδα τους ώστε να αφήσει πια πολύ πίσω της την Νταρουσάφακα όσο ο αγώνας κυλούσε προς τα τελευταία του.

Ο πλουραλισμός του Παναθηναϊκού έγινε εμφανής στο δεύτερο μισό του ημιχρόνου, όπου βασικά στελέχη των Τούρκων έβγαλαν κόπωση στο παρκέ, όπως ο Μάικλ Έρικ που γύρισε από τραυματισμό αλλά με μεγάλο έλλειμμα δυνάμεων.

Η διαφορά έφτασε έως τους 28 πόντους, 85-57 και 91-63 πριν ολοκληρωθεί ο αγώνας με 91-67 στην τρίτη φετινή εκτός έδρας νίκη του Παναθηναϊκού και δεύτερη συνεχόμενη!

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-46, 53-66, 67-91