Για πρώτη φορά στη μακρά ιστορία της η Εφές φτάνει στον τελικό της Euroleague! Το βράδυ της Παρασκευής (17/5) στην Φερνάντο Μπουέσα Αρένα νίκησε την Φενέρμπαχτσε με 92-73 στον ημιτελικό και ζει μοναδικές στιγμές!

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν ήταν καλύτερη στο παρκέ από την αρχή του αγώνα, ωστόσο στο πρώτο μισό δυσκολευόταν να το αποτυπώσει στον πίνακα του σκορ, αφού η διαφορά από την Φενέρμπαχτσε έφτασε έως το +7 για να κλείσει στους 5, 45-40 στο ημίχρονο.

Ο Σέιν Λάρκιν έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της καριέρας του με 43 αξιολόγηση από 30 πόντους, 7 ασίστ, 7 ριμπάουντ, , ο Βασίλιε Μίτσιτς συνόδευσε ως… βοηθός ορχήστρας κι ο Μπράιαν Ντάνστον ήταν η “κολώνα” της ομάδας του Αταμάν σε μια επιβλητική εμφάνιση.

Η Εφές πέτυχε 92 πόντους στην καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης (74,6 το παθητικό της Φενέρ) και την κράτησε αρκετά χαμηλά.

Η Φενέρμπαχτσε με τα πολλά της προβλήματα, σούταρε άσχημα (6/21 τρίποντα!), ενώ όλη τη σεζόν ήταν η καλύτερη ομάδα της Euroleague σε δίποντα και τρίποντα!

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς ήταν πολύ άστοχοι, ενώ η Εφές, δεύτερη καλύτερη ομάδα της σεζόν στα σουτ, είχε πολύ ψηλότερα, κι όταν περνούσε μικρά διαστήματα που δεν της έβγαιναν τα σουτ, ήταν κυρίαρχη στο επιθετικό ριμπάουντ, ανανεώνοντας πολλές επιθέσεις!

Από την τρίτη περίοδο η Εφές έκανε διαφορές που επιβεβαίωναν την κυριαρχία της, έφτασε σε διψήφια διαφορά για πρώτη φορά στο 28:05 (66-55) με τις τέσσερις συνεχόμενες βολές του Μπράιαν Ντάνστον και το ματς δεν είχε επιστροφή για τη Φενέρμπαχτσε!

Ποτέ στην τελευταία περίοδο η ομάδα του Ομπράντοβιτς δεν δημιούργησε, έστω την υποψία, επιστροφής, ο Σλούκας με τα φάουλ που είχε χρεωθεί από νωρίς έβλεπε για πρώτη φορά το φάσμα της ήττας σε ημιτελικό Final 4, έπειτα από έξι νίκες σε ισάριθμες παρουσίες (!). Ούτε ο Ντίξον (4π., με 0/4 τριπ.) που φέτος πάντα μιλούσε στα δύσκολα βοήθησε την ομάδα του, που πλήρωσε όπως φαίνεται το κακό μομέντουμ που είχε στο Final 4, έπειτα από την πρωτιά στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 40-45, 57-68, 73-92