Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη στη Menora Mivtachim Arena, με 81-76 επί της Μπούντουτσνοστ, το βράδυ της Τετάρτης (09/01), για τη 17η αγωνιστική της Euroleague.

Στο Τελ Αβίβ η Μακάμπι μπήκε άσχημα στον αγώνα κόντρα στην Μπούντουτσνοστ και το αποτέλεσμα ήταν να βρεθεί πίσω στο σκορ με 18-12 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ωστόσο, στη συνέχεια η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβγαλε την αναμενόμενη αντίδραση και κατάφερε να πλησιάσει σημαντικά την Μπούντουτσνοστ. Βέβαια, οι Μαυροβούνιοι συνέχισαν να είναι μπροστά στο σκορ με τον Νόρις Κόουλ να κάνει μία εξαιρετική εμφάνιση.

Στα μέσα του δεύτερου δεκάλεπτου η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα προηγήθηκε ακόμα και με 7 πόντους (25-18). Η “ομάδα του λαού” μπήκε και πάλι στην διεκδίκηση του αγώνα και έμεινε κοντά στους φιλοξενούμενους.

Το τέλος του πρώτου μισού του αγώνα βρήκε την Μπούντουτσνοστ να είναι μπροστά με 37-34 και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος έψαχνε τρόπους για να αναχαιτίσει την πολύ καλή επιθετική λειτουργία των αντιπάλων του.

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να μειώνει αρχικά τη διαφορά και στη συνέχεια να περνάει μπροστά, με 1:31 να μένει για τη λήξη της τρίτης περιόδου με σουτ τριών πόντων από τον Τζον ΝτιΜπαρτολομέο (56-53).

Η ομάδα του Γιασμίν Ρέπεσα, όμως, μπήκε και πάλι μπροστά κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με ένα επιμέρους σκορ 7-3 (60-59).

Στην τελευταία περίοδο, η Μακάμπι παρουσίασε ένα διαφορετικό πρόσωπο και κατάφερε να μειώσει την επίδραση του Νόρις Κόουλ (25 πόντοι).

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου η Μπούντουτσνοστ προσπέρασε τη Μακάμπι και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (64-61), αλλά αυτό ήταν το σημείο όπου η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, καθώς έκανε ένα σερί 5-0 (66-64) και πήρε για τα καλά τα ηνία του αγώνα.

Με τον Σκότι Ουίλμπεκιν να “μιλάει” την κρίσιμη στιγμή, η Μακάμπι πήρε μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Πλέον η “ομάδα του λαού” ανέβηκε στο 6-11 και αναζωπυρώθηκαν οι ελπίδες της για μία θέση στην οκτάδα. Από την άλλη η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 3-14.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 34-37, 59-60, 81-76