Απίθανο ματς έγινε στην Μαρτίν Καρπένα της Μάλαγα το βράδυ της Κυριακής για την Liga Endesa! Η Μάλαγα νίκησε τη Ρεάλ Μαδρίτης με 103-102 στην παράταση σε ένα τρελό παιχνίδι στη 19η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος!

Ήρωας της βραδιάς για τη Μάλαγα ήταν ο Χάιμε Φερνάντεθ με το 5ο του εύστοχο τρίποντο για το τελικό 103-102!

Η Μάλαγα θα μπορούσε να έχει πάρει το ματς από την κανονική του διάρκεια, εάν δεν έκανε -κατά λάθος- την γκάφα του ματς ο Ντάνι Ντίεθ!

Με επτά δέκατα του δευτερολέπτου για τη λήξη και το σκορ στο 94-93, ο Ντίεθ κέρδισε φάουλ. Έχασε την πρώτη βολή, προσπάθησε να αστοχήσει στη δεύτερη αλλά δυστυχώς για τον ίδιο και τη Μάλαγα την έβαλε για το 95-93!

Η Ρεάλ πήρε τάιμ άουτ, επανέφερε από την άλλη πλευρά του γηπέδου και όπως θα δείτε στο κεντρικό video, ο Αγιόν με σουτ από τα πλάγια, σχεδόν στα 4,5 μέτρα έστειλε το ματς στην παράταση!

Νωρίτερα, η Ρεάλ προηγήθηκε έως και με 21 πόντους, ωστόσο ο Χάιμε Φερνάντεθ (27π.) με τα τρίποντά του οδήγησε τη Μάλαγα στην αντεπίθεση και την ανατροπή.

Ο Γκιόργκι Σερμαντίνι είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ για την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο.

Η Ρεάλ έπεσε στο 14-5 και δεν εκμεταλλεύτηκε την ήττα της πρωτοπόρου Μπαρτσελόνα από το Σάββατο, ενώ η Μάλαγα έφτασε στο 12-8.

Ο Φελίπε Ρέγιες δεν γιόρτασε με νίκη την ιστορική του συμμετοχή που ήταν η 779η και πλέον προσπέρασε τον Χουάν Κρέους στην πρώτη θέση των παικτών με τους περισσότερους αγώνες, στην ιστορία του ισπανικού Πρωταθλήματος!

Ο Ρούντι Φερνάντεθ πέτυχε 25 πόντους για τη Ρεάλ Μαδρίτης και ο Φακούντο Καμπάτσο 17.