Έξι μαγικά λεπτά στο φινάλε του αγώνα ανέδειξαν την ποιότητα και την προοπτική της Μπαρτσελόνα που επικράτησε με 87-71 της Αρμάνι Μιλάνο την Παρασκευή στο Παλάου Μπλαουγκράνα!

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέτυχε τη 10η νίκη της σε 13 αγωνιστικές της Euroleague κι άφησε το Μιλάνο στο 7-5.

Με έξι λεπτά για τη λήξη, οι Ιταλοί προηγούνταν με 67-60!

Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πήρε τάιμ άουτ και στα τελευταία λεπτά εμφανίστηκε άλλη Μπαρτσελόνα στο παρκέ.

Μείωσε γρήγορα 64-67, η Αρμάνι απάντησε για το 64-69 με πέντε λεπτά για τη λήξη και στα επόμενα 4:20 η Μπαρτσελόνα έκανε 21-0!!!

Το “τρένο” έβαλε στις ράγες με δύο συνεχόμενα τρίποντα ο Κόρι Χίγκινς (16π.) που έκανε το 76-69 με 1:53 για τη λήξη.

Ο αγώνας τελείωσε με 87-72 με την Μπαρτσελόνα να κάνει επίδειξη της ποιότητάς της!

Ο Νικ Καλάθης έκανε ρεκόρ για παίκτη της Μπαρτσελόνα με 14 ασίστ, ο Νίκολα Μίροτιτς είχε 19 πόντους-10 ριμπάουντ και ο Μπράντον Ντέιβις είχε 21 πόντους με 8/10 προσπάθειες και 5/5 βολές.

Ο πρώην “Μπλαουγκράνα”, Μάλκολμ Ντιλέινι, ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας του Μεσίνα με 23 πόντους (4/8 τρίποντα).

Η Αρμάνι ηττήθηκε κατά κράτος στο ριμπάουντ (37-20!) κι υστέρησε στο σκορ από τη ρακέτα, καθώς δεν αρκούσαν οι 10 πόντοι του Κάιλ Χάινς με 5/6 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 39-43, 60-61, 87-71