Μακάμπι-Άλμπα

Την 5η διαδοχική εντός έδρας νίκη της και 9η σε 10 ματς στη EuroLeague πανηγύρισε η Μακάμπι Τελ Αβίβ, η οποία επικράτησε 87-74 της Άλμπα Βερολίνου.

Κατά συνέπεια, έπειτα από 20 παιχνίδια, η ομάδα του Όντεντ Κάτας, που στις 27 Ιανουαρίου θα παίξει με τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ, μετρά 11-9 και βρίσκεται στην οκτάδα, ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 6-14.

Μακράν του δευτέρου, ο Γουέιντ Μπόλντγουιν αναδείχθηκε MVP του ματς με -ρεκόρ καριέρας- 33 πόντους (8/13δ., 4/8τρ., 5/6β.) και 6 ασίστ σε 27:34.

Διψήφιος ήταν κι ο Μπόνζι Κόλσον με 11 πόντους (συν 8 ριμπάουντ), 13 ριμπάουντ μάζεψε ο Τζος Νίμπο, ενώ στον αντίποδα, η Άλμπα πάλεψε με τους Τζέιλεν Σμιθ (12π.), Γκαμπριέλε Πρότσιντα (12π.).

Η Μακάμπι πήρε νωρίς διψήφια διαφορά, βάζοντας 25 πόντους στην πρώτη περίοδο και επιτρέποντας μόλις 10 στη γερμανική ομάδα.

Το 28-10 ήταν η μέγιστη απόσταση ανάμεσα στους δύο αντιπάλους, με την Άλμπα να δείχνει σημάδια ανάκαμψης στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Μείωσε δύο φορές στους 7 πόντους (67-60 και 69-62), έκτοτε όμως, η Μακάμπι δεν αντιμετώπισε προβλήματα, φτάνοντας σε μία άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-10, 38-28, 63-50, 87-74