ΤΣΣΚΑ-Φενέρμπαχτσε

Την πρώτη της εκτός έδρας νίκη στην εφετινή Euroleague πανηγύρισε η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε 91-82 της ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Παναθηναϊκός, Ρεάλ Μαδρίτης, Άλμπα Βερολίνου και Ολυμπιακός, ήταν οι ομάδες που μέχρι τώρα είχαν λυγίσει στις έδρες τους τη Φενέρμπαχτσε.

Την Πέμπτη, πάντως, ο Νάντο Ντε Κολό αφυπνίστηκε στο φινάλε και με δύο καθοριστικά τρίποντα, χάρισε τη νίκη στην τουρκική ομάδα.

Συνεπώς, η Φενέρ πήγε στο 3-5 και η ΤΣΣΚΑ στο 4-4.

O αγώνας:

Σε υψηλά επίπεδα κυμάνθηκε το σκοράρισμα στην πρώτη περίοδο, με τη Φενέρμπαχτσε να υπερέχει στα σημεία.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η τουρκική ομάδα άρχισε καλά και έφτασε σε διψήφια διαφορά, αλλά η ΤΣΣΚΑ δεν άργησε να τη μαζέψει.

Ο Γιαν Βέσελι είχε ήδη φτάσει στους 13 πόντους, αλλά στην τρίτη περίοδο σίγησε και αποσύρθηκε με 3 φάουλ.

Πάντως, η Φενέρμπαχτσε είχε σταθερά το προβάδισμα, πηγαίνοντας με +7 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Η διαφορά επανήλθε σε διψήφια επίπεδα, αλλά η ΤΣΣΚΑ επανήλθε. Το σκορ έγινε 75-79, 78-81 και 80-84, με 01:21 να απομένει.

Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο πρωταγωνιστής του επιλόγου. Με τρίποντο είχε γράψει το 78-84, με νέο τρίποντο πέτυχε το 80-87 στα 57”, ρίχνοντας τίτλους τέλους.

Ο ίδιος σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ στον αντίποδα, ο Γουίλ Κλάιμπερν συνέβαλε τα μέγιστα με 26 πόντους (7/9δ., 3/5τρ., 3/3β.) και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 44-49, 62-69, 82-91.