H Ούνικς Καζάν (9-6) σόκαρε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας (9-6) και την υποχρέωσε με 88-67 στη βαρύτερη εντός έδρας ήττα της στα επτά χρόνια του Δημήτρη Ιτούδη στον πάγκο της!

Η Ούνικς ήταν ασταμάτητη απέναντι στην ανήμπορη άμυνα της ΤΣΣΚΑ, που αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό του αντιπάλου της.

Κι αν στην αρχή οι 13 πόντοι του Τόρνικε Σενγκέλια αρκούσαν ώστε να διατηρεί κοντινή απόσταση, 21-27 στο δεκάλεπτο, δεν είχε λύσεις, να απαντήσει έστω από την επίθεση και έγινε έρμαιο στην πολυφωνία της ομάδας του Περάσοβιτς: Χεζόνια (18π., 10 ριμπ.), Ο Τζέι Μέιο (14π.), Λορένζο (10π., 8 ασ.) και Τζον Μπράουν (10π.), Αϊζάια Κάναν (16π., με 4/6 τριπ.)  όπως κι ο Βοροντσέβιτς στην αρχή, έκαναν άνω-κάτω την άμυνα της ΤΣΣΚΑ και η διαφορά έφτασε στους 18 από το ημίχρονο, 46-28.

Στο πρώτο 20άλεπτο, η ΤΣΣΚΑ είχε μόλις… τέσσερις σκόρερ, αλλά η κατηφόρα δεν είχε τελειώσει εκεί:

Η Ούνικς μπήκε ακόμα πιο ορεξάτη στο δεύτερο ημίχρονο κι η διαφορά έφτασε στους 29 πόντους, 67-38 με 3:55 για τα 30!

Ήδη η Ούνικς είχε πέντε διψήφιους σκόρερ κι η ΤΣΣΚΑ, έμοιαζε με ομάδα της σειράς απέναντί της!

Ο Σενγκέλια τη βοήθησε να κάνει ένα 10-0 σερί για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο, 51-72.

Ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα στην τελευταία περίοδο, αφού είχε δρομολογηθεί η σπουδαία επικράτηση της Ούνικς.

Η τελική διαφορά των 21 πόντων συνιστά τη βαρύτερη εντός έδρας ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας επί ημερών Ιτούδη, στην έβδομη σεζόν του.

Μεγαλύτερη μέχρι απόψε ήταν το -17 (76-93) από τη Μακάμπι Τελ Αβίβ το 2018/19.

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 28-46, 51-72, 67-88