Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, μετά το εκκωφαντικό “διπλό” στην έδρα της Μπαρτσελόνα (EuroLeague) και την ήττα από την Ούνικς Καζάν (VTB League), δυσκολεύτηκε αλλά λύγισε με 85-82 την Ζαλγκίρις Κάουνας στην παράταση, για τη 12η αγωνιστική της EuroLeague, χάρη σε buzzer beater τρίποντο του Μάικ Τζέιμς!

Οι προπονητές των δύο ομάδων, Δημήτρης Ιτούδης-Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, αντάμωσαν στην τελευταία προπόνηση, σήμερα το πρωί και θυμήθηκαν την κοινή τους θητεία στον Παναθηναϊκό, όπως και οι Μάικ Τζέιμς-Κέι Σι Ρίβερς πριν από το τζάμπολ (φωτό κάτω), όμως μέσα στο παρκέ όλοι τους πάλεψαν για τη νίκη της ομάδας τους.

Και τον τελευταίο λόγο τον είχε ο συνήθης ύποπτος Μάικ Τζέιμς με το πρώτο του εύστοχο τρίποντο στον αγώνα!

Τζέιμς-Ρίβερς
Οι δύο πρώην συμπαίκτες στον Παναθηναϊκό, Μάικ Τζέιμς και Κέι Σι Ρίβερς, τα είπαν πριν τον αγώνα

Η Ζαλγκίρις αιφνιδίασε την πρωταθλήτρια Ευρώπης στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, αφού με δυνατή άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά (15-27), στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου.

Η ΤΣΣΚΑ αντέδρασε, έτρεξε ένα επιμέρους 17-4 μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που ολοκληρώθηκε με το πρώτο τρίποντο του αγώνα(!) από τον Ρον Μπέικερ, για το 32-31 υπέρ της ομάδας του Ιτούδη!

Μέχρι τότε η ΤΣΣΚΑ είχε 0/5 και η Ζαλγκίρις 0/8 από τα 6.75 μ.!

Λεκαβίτσιους

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν με καλύτερη ψυχολογία και ξέφυγαν με επτά πόντους διαφορά (44-37, 46-39), όμως οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν και μείωσαν στον έναν πόντο στο τέλος του δεκαλέπτου (51-50).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο (58-58 στο 35′). Σε εκείνο το σημείο ο Ντάνιελ Χάκετ έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα (64-60), όμως ο Λούκας Λεκαβίτσιους… απάντησε με τέσσερις πόντους (64-64 στο 37’30”).

Ο Μπέικερ με νέο τρίποντο έκανε το 67-64 (38′), ο Γουόκαπ ισοφάρισε με τον ίδιο τρόπο (67-67 στο 1’19”), ο Τζέιμς έβαλε 2/2 βολές στο 1’06” (69-67), ο Λεκαβίτσιους ισοφάρισε με δίποντο στα 45” (69-69), ο Τζέιμς… έφαγε τάπα από τον ΛεΝτέι, ο Γουόκαπ έκανε βήματα και στην τελευταία επίθεση ο Τζέιμς αστόχησε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση!

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην παράταση (80-80 στα 36 δευτερόλεπτα), ο Τζέιμς έβαλε ένα… ορειβατικό καλάθι στα 12 δευτερόλεπτα (82-80), ο Γουόκαπ ισοφάρισε 82-82 στα 4.7” και ο Τζέιμς έβαλε το νικητήριο τρίποντο στην εκπνοή!