Αρμάνι Μιλάνο

Η Αρμάνι Μιλάνο πήρε μία σημαντική νίκη για τη συνέχεια της Euroleague με 111-94, επί της Μπούντουτσνοστ, για τη 16η αγωνιστική της διοργάνωσης στην Ιταλία.

Στην έναρξη του αγώνα η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε τα… δόντια της στην Μπούντουτσνοστ και από νωρίς πήρε διψήφια διαφορά πόντων.

Στα πρώτα 4 λεπτά του αγώνα η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι προηγήθηκε με 13 πόντους (17-4) για να κλείσει την πρώτη περίοδο σταματώντας στους 36 πόντους, με κορυφαίους σε εκείνο το σημείο τους Μάικ Τζέιμς (10 πόντοι) και Μιντάουγκας Κουζμίνσκας (14 πόντοι, 4/4τριπ.) .

Η Μπούντουτσνοστ, προσπάθησε στο πρώτο δεκάλεπτο να μειώσει τη διαφορά αλλά δεν τα κατάφερε, με την ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα να είναι πίσω με 14 (36-22).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπούντουτσνοστ προσπάθησε να πλησιάσει την Αρμάνι Μιλάνο και μείωσε πρόσκαιρα στους 9 (45-36) με τρίποντο του Τζέιμς Μπελ, 4:44 πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο, η Αρμάνι αντέδρασε και ανέβαζε εκ νέου τη διαφορά στους 15 πόντους (51-36).

Τελικά το πρώτο μισό του αγώνα βρήκε τους Ιταλούς να είναι μπροστά με 11 (56-45) και να δείχνουν έτοιμοι να πάρουν μία σχετικά εύκολη νίκη.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα, οι Ντάιρις Μπερτάνς και Βλάντιμιρ Μίτσοβ σημείωσαν δύο γρήγορα τρίποντα και έδωσαν προβάδισμα στην Αρμάνι με 17 πόντους (62-45).

Οι δηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν τη διαφορά σταθερά κοντά στους 15 πόντους (75-60) και ανεβάζοντας την ακόμα ψηλότερα 3 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου στους 18 πόντους (78-60).

Για την Μπούντουτσνοστ μοναδική αχτίδα φωτός ήταν ο Γκόγκα Μπιτάτζε (23 πόντοι, 8/12 διπ., 1/1 τριπ., 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ) και ουσιαστικά πάλευε μόνος του να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Βέβαια, κάτι τέτοιο ήταν υπερβολικά δύσκολο να γίνει, καθώς η Αρμάνι Μιλάνο έδειξε στα τελευταία λεπτά της τρίτης, αλλά και σε όλη τη διάρκεια της τέταρτης περιόδου, ότι είναι κυρίαρχος μέσα στο παρκέ.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, καθώς οι γηπεδούχοι ήταν κατά πολύ ανώτεροι των αντιπάλων τους και δεν δυσκολεύτηκαν να διατηρήσουν το υπέρ τους προβάδισμα.

Τελικά, η κόρνα της λήξης βρήκε την Αρμάνι Μιλάνο νικήτρια με 111-94 και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 8-8, ενώ από την άλλη η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 3-13.

Τα δεκάλεπτα: 36-22, 56-45, 82-66, 111-94

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Πιανιτζιάνι): Ντέλα Βάλε 3 (1), Τζέιμς 17 (5/10 διπ., 1/5 τριπ., 7 ασίστ), Μίτσοβ 20 (2), Γκουντάιτις 14, Μπέρτανς 17 (5/6 τριπ.), Φοντέκιο, Ταρζέφσκι 4, Κουζμίνσκας 19 (4/5 τριπ.), Τσιντσιαρίνι 5 (1), Μπερνς 4, Τζέρελς 8 (2), Όμιτς.

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ρέπεσα): Τζάκσον 3, Κόουλ 17 (1), Σουάντ Σέχοβιτς 3 (1), Ερλ Κλαρκ 16 (1), Μπάροβιτς 3, Κότι Κλαρκ 6, Σιντ Σέχοβιτς, Γκόρντιτς 2, Μπιτάτζε 23 (8/12 διπ., 1/1 τριπ., 4/6 βολές, 8 ριμπάουντ), Πόποβιτς 12 (1), Μπελ 5 (1), Ντανίλο Νίκολιτς 4.