Μίτσελ

Με τον Ντόνοβαν Μίτσελ να πετυχαίνει 45 πόντους και τον Ρούντι Γκομπέρ να κάνει το καθοριστικό κόψιμο, οι Γιούτα Τζαζ λύγισαν με 112-109 τους Λος Άντζελες Κλίπερς και έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Δύσης.

Η Γιούτα επέστρεψε από το -13 του ημιχρόνου (47-60) και ξεκίνησε με νίκη τη σειρά.

Ο Μίτσελ μέτρησε 45 πόντους (7/8 βολές, 10/15 δίποντα, 6/15 τρίποντα), 5 ασίστ, 3 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 1 τάπα και 3 λάθη σε 37 λεπτά.

Οι Μπόγιαν Μπογκντάνοβιτς και Τζόρνταν Κλάρκσον πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ ο Ρούντι Γκομπέρ (10π., 12ρ., 2κοψ.), με τάπα στον Μάρκους Μόρις σε προσπάθεια για τρίποντο ισοφάρισης λίγο πριν το τέλος, κλείδωσε τη νίκη των Τζαζ, που αγωνίστηκαν χωρίς τον τραυματία Μάικ Κόνλεϊ.

Από την πλευρά των ηττημένων, ξεχώρισαν οι Καγουάι Λέοναρντ (23π. με 9/19 σουτ, 7ρ.), Πολ Τζορτζ (20π. με 4/17 σουτ, 10ρ.) και Λουκ Κενάρντ (18π. με 4/6 τρίποντα).

Το Game 2 θα διεξαχθεί για τα ξημερώματα της Παρασκευής (11/6, 05:00), ξανά στη Γιούτα.

Τα δωδεκάλεπτα: 18-25, 47-60, 79-79, 112-109

Τα highlights της αναμέτρησης, του Μίτσελ και η καθοριστική τάπα του Γκομπέρ:

ΠροηγούμενοΣίξερς-Χοκς 118-102: Ισοφάρισαν 1-1 οι Σίξερς με 40άρα του Εμπίντ (vids)
ΕπόμενοΟ Καπελά έκανε πόστερ τον Εμπίντ στο Νο1 του NBA Top-5 (vid)