Tζόουνς Βαλένθια-Άλμπα

Με μπροστάρη τον Κρις Τζόουνς, η Βαλένθια επικράτησε 87-73 της Άλμπα Βερολίνου και πήγε στο 2-3 της EuroLeague (στο 3-2 έπεσε η γερμανική ομάδα).

Η εικόνα του αγώνα:

Η ισπανική ομάδα δεν βρέθηκε στιγμή πίσω στο σκορ και με όπλο της την επίθεση έκλεισε το ημίχρονο στο +11.

Κάθε προσπάθεια της Άλμπα για να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα, έπεφτε στο κενό.

Η Βαλένθια έφτασε δύο φορές στο +17 και το σημαντικότερο ήταν ότι τη δεύτερη έκλεινε με αυτό το σαφέστατο αβαντάζ το τρίτο δεκάλεπτο.

Η Άλμπα μπήκε φορτσάτη στην τέταρτη περίοδο με επιμέρους 10-2, μείωσε στους 9 και αναθάρρησε, όμως, ένα 10-0 σερί των γηπεδούχων έβαλε τέλος στις ελπίδες της.

Ο Κρις Τζόουνς έκανε τη διαφορά με 20 πόντους και 8 ασίστ, ενώ πολύτιμος ήταν κι ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς με 16 πόντους-7 ριμπάουντ.

Διψήφιος ο Κάιλ Αλεξάντερ με 12 πόντους, ενώ στον αντίποδα, διακρίθηκαν οι Κριστ Κουμάντζε (15π.-10ρ.) και Λουίς Ολίντε (15π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 50-39, 72-55, 87-73