Βαλένθια-Μονακό

Με μπροστάρη τον Κρις Τζόουνς των 27 πόντων, η Βαλένθια επικράτησε 89-84 της Μονακό για την 7η αγωνιστική της EuroLeague.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η νικήτρια ομάδα ανέβηκε στο 4-3, ενώ η ηττημένη έπεσε στο 5-2.

H εξέλιξη του αγώνα:

Η Βαλένθια προηγήθηκε με +8 στο ξεκίνημα, προτού η Μονακό σβήσει τη διαφορά με 8-0 σερί στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ανάλογη ήταν η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο, καθώς οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με +10 (39-29), αλλά ακολούθησε 11-0 από πλευράς φιλοξενούμενων και το ημίχρονο έκλεισε στο ρευστό 41-40.

Μορφή του πρώτου μέρους ο Κρις Τζόουνς, ο οποίος σημείωσε τους 18 από τους 41 πόντους της Βαλένθια, την ώρα που η Μονακό ακολουθούσε κατά πόδας με τον Τζόρνταν Λόιντ (13π.).

Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά προς στιγμήν, αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μπουν στην τέταρτη με +10.

Η Μονακό απέδειξε ότι δεν βρίσκεται τυχαία σε τόσο ψηλή θέση στη βαθμολογία και προσέγγισε ακόμα μία νίκη, ώσπου το τρίποντο του Τζέιμς Γουέμπ στα 8” έγραψε το 87-81.

Ο Έλι Οκόμπο απάντησε με δικό του τρίποντο στα 2”, ακολούθησε τάιμ άουτ, όμως, τίποτα δεν γινόταν να αλλάξει.

Ο Κρις Τζόουνς τελείωσε το παιχνίδι στους 27 πόντους, ο Τζάρεντ Χάρπερ στους 16, ο Τζέιμς Γουέμπ στους 15 (συν 8 ριμπάουντ) και ο Ξαβιέρ Λόπεθ-Αροστέγκι στους 12.

Στον αντίποδα, ο Τζόρνταν Λόιντ σταμάτησε στους 24, ο Άλφα Ντιαλό στους 14 και οι Μάικ Τζέιμς, Έλι Οκόμπο στους 12.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-40, 64-54, 89-84