Η Βαλένθια νίκησε με 83-76 την Μπάγερν Μονάχου την Πέμπτη (25/3) και έμεινε ζωντανή στη μάχη για τα playoffs της Euroleague!

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας στη Βαλένθια, όπου ειδικά το δεύτερο μισό ήταν γεμάτο ανατροπές!

Πρώτα με το επικό τρίτο δεκάλεπτο της Μπάγερν, που έκανε 30-12 επιμέρους σκορ και μετά, με το 25-13 με φανταστική εμφάνιση, για σεμινάριο και στις δύο πλευρές του γηπέδου από τη Βαλένθια στην τελευταία περίοδο!

Οι Ισπανοί άρχισαν τον αγώνα με 7/10 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, όπου προηγήθηκαν με 26-19.

Δείτε τα επτά τρίποντα της Βαλένθια στην πρώτη περίοδο:

Διατήρησαν τη σοβαρότητα στην άμυνά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με +13, 46-33.

Αυτό που… τους ήρθε όμως στην τρίτη περίοδο, σίγουρα δεν το περίμεναν!

Ο Βλάντιμρ Λούτσιτς πέτυχε 13 πόντους και η Μπάγερν έκανε ένα ονειρεμένο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 30-12, από 6/9 δίποντα, 5/7 τρίποντα κι ενώ όλα της έβγαιναν στο παρκέ!

Υπήρχαν στιγμές που ακόμα κι ο Τρινκιέρι γελούσε στον πάγκο, βλέποντας να… “γεννάνε και τα κοκόρια του”!

Η γερμανική ομάδα προηγήθηκε 63-55 (ενώ έχανε 52-40) πριν τελείωσει το δεκάλεπτο με 63-58.

Όμως στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια μάς υπενθύμισε γιατί έχει ανέβει τουλάχιστον ένα επίπεδο φέτος. Δεν είναι μόνο η προσωπικότητα, παικτών τύπου, Γουίλιαμς ή Κάλινιτς, αλλά είναι το ομαδικό μπάσκετ που παίζει και στις δύο πλευρές.

Γρήγορα οι Ισπανοί πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα, από το 65-68, έφτασαν στο 78-70 με 2:11 για το τέλος και πανηγύρισαν την 17η νίκη τους σε 31 αγώνες, ενώ η Μπάγερν έχει 19-12.

Σε ενδεχόμενη ισοβαθμία, βέβαια, υπερτερεί η Μπάγερν που είχε νικήσει με 90-79 στο Μόναχο.

Ο Μάικ Τόμπι (κεντρική φωτογραφία) πέτυχε 18 πόντους, 12 είχε ο Κάλινιτς, 11 ο Γουίλιαμς και 9 πόντους-9 ασίστ ο Σαμ Φαν Ρόσομ.

Ο Λούτσιτς έμεινε στους 20 πόντους, έως την τρίτη περίοδο, ο Μπάλντγουιν είχε 13, αλλά με 1/5 τρίποντα και… 0/5 βολές!

Η Μπάγερν είχε μόλις 1/7 τρίποντα στην τελευταία περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 46-33, 58-63, 83-76