Την τέταρτη ήττα του και δεύτερη εντός έδρας γνώρισε το Περιστέρι στη 10η αγωνιστική του Basketball Champions League, με το βαρύ 80-54 από την Τενερίφη.

Πιο έτοιμη, πιο δουλεμένη κι ίσως μια ταχύτητα πιο πάνω, η ισπανική ομάδα (με 9-1 στον όμιλο) νίκησε για δεύτερη φορά στη φάση των ομίλων το Περιστέρι, αλλά αυτή τη φορά πολύ πιο εύκολα από το 72-68 με το οποίο είχε νικήσει στην έδρα της.

Η ομάδα του Τσους Βιντορέτα ήταν πιο γρήγορη, πιο εύστοχη, πιο δυνατή στη ρακέτα, πήρε μεγάλο προβάδισμα από την αρχή της αναμέτρησης, (26-15 δεκάλεπτο) και δεν επέτρεψε ποτέ στην ελληνική ομάδα να επιστρέψει.

Με κινητήριο μοχλό τον Μαρσελίνιο Χουέρτας, η Τενερίφη έβρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, πότε από μέσα και πότε έξω από τη ρακέτα.

Έφτασε δε νωρίς νωρίς σε double score, 38-19 με 5:30 για το ημίχρονο με την ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου, που έπαιξε δίχως τον Ξανθόπουλο και τους υπό αντικατάσταση, Σκούτσι Σμιθ και Μόρισον, να φαίνεται πολύ μπερδεμένη, δίχως ένταση στην άμυνα και με πολλές δεύτερες σκέψεις στην επίθεση.

Δείτε ένα χαρακτηριστικό δείγμα της ευστοχίας των Ισπανών, με τους 8 πόντους του Ντάνι Ντίεθ από 3/3 σουτ στο πρώτο ημίχρονο:

Σημαντική συμβολή στην πολύ καλή παρουσία της Τενερίφης, είχε και ο Έλληνας σέντερ της, Γιώργος Μπόγρης, που δεν έχει ζήτημα προσαρμογής σε μια ομάδα με την οποία έχει πανηγυρίσει την κατάκτηση του πρώτου Basketball Champions League, το 2017.

Ο Μπόγρης είχε 7 πόντους σε 14:29 συμμετοχής με 3/4 προσπάθειες και 1/2 βολές, ενώ πήρε και 4 ριμπάουντ.

Δείτε μια συνεργασία Χουέρτας-Μπόγρη στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου:

Το Περιστέρι προσπάθησε να βγάλει μια αντίδραση στην τρίτη περίοδο, ωστόσο δεν το βοήθησε το μακρινό του σουτ.

Ελάχιστα μακρινά σουτ βρήκαν στόχο, έχοντας απέναντί του την καλύτερη άμυνα της διοργάνωσης και μόνο κάποιες φάσεις με τους ψηλούς, απέφεραν καρπούς.

Δείτε μια όμορφη συνεργασία Μόουζες-Μορέιρα στην αρχή της τρίτης περιόδου:

Η διαφορά μεγάλωσε στην τελευταία περίοδο, όπου πλέον το Περιστέρι έδωσε χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που θέλει ο Παπανικολόπουλος να πάρουν χρόνο και παραστάσεις.

Ούτως ή άλλως το Περιστέρι δεν υπέστη και ζημιά από την ήττα, ο δικός του τελικός πρόκρισης είναι εντός έδρας με την Μπάμπεργκ, η οποία -πριν από αυτή την αγωνιστική- βρίσκεται δύο νίκες πίσω από την ελληνική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 15-26, 32-47, 44-66, 54-80