Πρώτη ήττα για το Περιστέρι στο Basketball Champions League μακριά από την έδρα του με τη Ρίτας να επικρατεί με 89-64 στο Βίλνιους για την 3η αγωνιστική της φάσης των ομίλων.

Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Ρίτας και γνώρισε τη συντριβή με 89-64 για το Basketball Champions League.

Έτσι, το σύνολο των δυτικών προαστίων υποχώρησε στο 2-1, ενώ από την άλλη οι Λιθουανοί πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη (1-2) στον όγδοο όμιλο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μάρκους Φόστερ, έχοντας 24 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ, τον ακολούθησε ο Ελβάν Φρίντρικσον με 18 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ενώ 15 πόντους και 8 ριμπάουντ πρόσθεσε ο Μαρτίνας Έχοντας.

Ο Σιλβέν Φρανσίσκο ήταν εκείνος που ξεχώρισε για το Περιστέρι με 17 πόντους και 6/13 σουτ, ενώ ο Δημήτρης Μωραϊτης ακολούθησε με 13 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η Ρίτας ξεκίνησε καλύτερα στην έδρα της για να προηγηθεί με ένα εντυπωσιακό 14-0 με 19-4 μετά από 7′ παιχνιδιού. Ο Μάρκους Φόστερ, ο άλλοτε παίκτης του Προμηθέα Πάτρας, ήταν “ζεστός” και έκανε ζημιά στην άμυνα του Περιστερίου με τον Φρανσίσκο να προσπαθεί, μάταια, να κρατήσει κοντά τους φιλοξενούμενους για το 25-15 στο 10′.

Το σύνολο του Σπανούλη πέτυχε μόλις το δεύτερο εύστοχο τρίποντο του στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου για το 25-18, ωστόσο με τη Ρίτας να κυριαρχεί στην άμυνα οι “κυανοκίτρινοι” δέχτηκαν νέο επιθετικό ξέσπασμα και πήγαν στα αποδυτήρια με νταμπλ σκορ κατά τους (52-26).

Στην εποστροφή Φρανσίσκο και Μπιλάν προσπάθησαν να μειώσουν τη μεγάλη απόσταση που τους χώριζε με τους γηπεδούχους, ωστόσο η προσπάθεια τους δεν ήταν αρκετή για την ανατροπή με το 30ο λεπτό να βρίσκει τη Ρίτας στο +23 (74-51).

Οι διψήφιες διαφορές δεν “έσβησαν” ποτέ με την ομάδα των δυτικών προαστίων να δίνει στο τελευταίο δεκάλεπτο διαδικαστικό χαρακτήρα και να γνωρίζει βαριά ήττα μακριά από την έδρα του με το τελικό .

Τα δεκάλεπτα: 25-15, 52-26, 74-51, 89-64.