Χάποελ-Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας έκλεισε με βαριά ήττα την κανονική περίοδο του EuroCup, χάνοντας 108-69 από τη Χάποελ Τελ Αβίβ στο Ισραήλ.

Επομένως, η νικήτρια ομάδα τερμάτισε στο 13-5 του Group B και εκείνη του Γιάννη Χριστόπουλου στο 11-7, δηλαδή την 4η θέση με πλεονέκτημα έδρας εν όψει των playoffs.

Το -17 του πρώτου αγώνα με τη Χάποελ ήταν σχεδόν απίθανο να υπερκαλυφθεί, επομένως ο Προμηθέας ήξερε τη… μοίρα του, εν αναμονή της ενημέρωσης για τον αντίπαλό του.

Ο Τζέιλεν Χορντ (23π.-11ρ.), ο Τομέρ Γκινάτ (18π.-6ρ.), ο Τσινάνου Ονουάκου (16π.-5ρ.), ο Ζέιβιερ Μάνφορντ (11π.-7ασ.) και ο Τζέι Κόβαν Μπράουν (10π.-6ασ.), ξεχώρισαν για τους νικητές.

Ο Προμηθέας, ο οποίος είχε στη διάθεσή του τελικά τον Τζορτζ Κόντιτ, αντιπαρέταξε τον Τζο Τόμασον (16π.) και τον Αρνόλντας Κουλμπόκα (14π.).

Η Χάποελ μέτρησε 11/15 δίποντα στην πρώτη περίοδο, στατιστικό που φανερώνει την αμυντική χαλαρότητα των φιλοξενούμενων στη ρακέτα.

Η διαφορά μεγάλωνε συνεχώς, με αποκορύφωμα το +28 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (59-21).

Το +41 (108-67) λίγες στιγμές πριν από το τέλος, αποτέλεσε το μάξιμουμ της απόστασης μεταξύ των δύο ομάδων.

Ο Προμηθέας δεν είχε, επί της ουσίας, βαθμολογικό κίνητρο, όμως, αυτή η βαριά ήττα θα πρέπει να τον προβληματίσει.

Η Χάποελ έκλεισε το παιχνίδι με το τρομερό 78,7% στα δίποντα (37/47), ενώ κατέγραψε 35,3% στα τρίποντα και 16/20 βολές.

Κυριάρχησε στα ριμπάουντ (44-17) και τις ασίστ (30-17), ήταν ανώτερη σε κλεψίματα (8-7) και λάθη (14-15).

Ο Προμηθέας είχε μόλις 38,9% στα δίποντα (14/36 προσπάθειες), πέτυχε 10/22 τρίποντα και 11/15 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 59-31, 76-52, 108-69