Μάλκολμ Γκρίφιν

Η Πρωταθλήτρια είναι εδώ και το επιβεβαίωσε στον κυριότερο ανταγωνιστή της στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League. Η ΑΕΚ νίκησε στην Ιερουσαλήμ τη Χάποελ με 83-70 και πλέον είναι πρώτη στον όμιλό της παίρνοντας τη ρεβάνς για την ήττα της στην πρεμιέρα της διοργάνωσης!

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι ξεπέρασε τις τρεις απουσίες το βράδυ της Τρίτης (11/12) σε μια καυτή έδρα κι έδειξε το χαρακτήρα που έχουν οι… Πρωταθλητές! Σε κάθε στιγμή του αγώνα, με κάθε ρυθμό κι υπό οποιεσδήποτε συνθήκες, είχε την ωριμότητα και τις λύσεις να ελέγξει τον αγώνα και να φύγει με ένα υπερπολύτιμο διπλό από το Ισραήλ!

Η ελληνική ομάδα έκανε ένα απίθανο ξεκίνημα στον αγώνα, αφού έπειτα από 6:18 αγώνα προηγήθηκε με 27-11 με 9/9 δίποντα και 3/4 τρίποντα! Γκρίφιν, Σαντ-Ρος, Λαρεντζάκης ήταν… on fire, “παγώνοντας¨ταυτόχρονα την καυτή έδρα της Χάποελ!

Φυσικά η ομάδα του Λούκα Μπάνκι, όπως και καμία άλλη ομάδα στον κόσμο, δεν θα μπορούσε να παίξει σε αυτό το τέμπο και με την ίδια ευστοχία σε μεγάλη διάρκεια και το δεκάλεπτο έληξε με επτά πόντους διαφορά, 29-22.

Η ομάδα του Όντεντ Κάτας έδειχνε πως μπορούσε να επιστρέψει και προσπέρασε για πρώτη φορά με 34-32 στο 15:18. Ωστόσο η ΑΕΚ αντιμετώπισε ψύχραιμα την αντεπίθεση των Ισραηλινών. Με έναν απίθανο Μάλκολμ Γκρίφιν ο οποίος τελείωσε το ημίχρονο με 7/8 σουτ και 16 πόντους, και με δεύτερο “βιολί” τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος (12π.) η ΑΕΚ προηγήθηκε με 48-43 στο ημίχρονο.

Δείτε ένα απίθανο κάρφωμα από τον Χάουαρντ Σαντ-Ρος

Ο ρυθμός έπεσε στο δεύτερο ημίχρονο, αφού και οι δύο ομάδες προσπάθησαν να δώσουν μεγαλύτερη έμφαση στην άμυνα και να αποτρέψουν το εύκολο καλάθι του αντιπάλου ειδικά στο “τρανζίσιον”.

Η ΑΕΚ ήταν σοβαρή στα αμυντικά της καθήκοντα, περιόρισε πολύ τον Φελντέιν και μόνο ο Αμάρε Στάνταμαιρ έκανε λίγη παραπάνω ζημιά, όταν αποφάισσε να εμφανιστεί στο παιχνίδι! Ωστόσο η ομάδα του Μπάνκι διατήρησε το προβάδισμα, 61-56 στο 30′.

Το καθοριστικό τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη για το 70-63 με 5:28 για το φινάλε, έκοψε τα πόδια των γηπεδούχων που ήλπιζαν ότι θα “ροκανίσουν” κι άλλο τη διαφορά, κι ο Βινς Χάντερ με τους τέσσερις συνεχόμενους πόντους του επιβεβαίωσε την ανωτερότητα της ΑΕΚ στο παρκέ, για το 76-68 με 1:42 πριν από τη λήξη!

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 43-48, 56-61, 70-83

ΧΑΠΟΕΛ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ (Κάτας): Ακουίλ, Στάνταμαϊρ 8, Μπλατ 9 (2), Ελιάχου 4, Οχαγιόν 3, Τιμόρ, Φελντέιν 16 (2), Μπάτλερ 1, Τόμας 13, Όουενς 2, Τσούμπρεβιτς, Μπράουν 14 (1).

ΑΕΚ (Μπάνκι):  Ματσιούλις 8 (8/8 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Σαντ-Ρος 13 (2), Ρόμπερσον 1, Μωραΐτης, Χάντερ 16, Γκρίφιν 25 (3), Ρατάν-Μέις, Ρογκαβόπουλος, Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης.

Δείτε το εντυπωσιακό θέαμα που δημιούργησαν οι φίλαθλοι των γηπεδούχων λίγο πριν από το τζάμπολ: