Μάικ Τζέιμς

Με ένα επιμέρους 24-15 στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μονακό (8-3) νίκησε με 84-75 τη Βιλερμπάν (3-8) στο Αστρομπάλ, στο γαλλικό ντέρμπι για την 11η αγωνιστική της EuroLeague.

Το κακό για τη Μονακό είναι ότι στο φινάλε του αγώνα αποχώρησε με φορείο ο Τζον Μπράουν που δέχτηκε ένα δυνατό χτύπημα στο στέρνο και διακομίστηκε σε νοσοκομείο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε ισόπαλο 45-45, αφού η Βιλερμπάν έβρισκε λύσεις από περισσότερους παίκτες, την ώρα που η Μονακό τα περίμενε όλα, επιθετικά, από τους Μάικ Τζέιμς (15π.) και Ντονάτας Μοτιεγιούνας (13π.).

Το γαλλικό ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, που ολοκληρώθηκε και αυτό ισόπαλο (60-60), όπως είχε συμβεί και με τις πρώτες δύο περιόδους (20-20, 45-45)!

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Μονακό έβγαλε την ποιότητά της στο παρκέ και κάνοντας θραύση στα επιθετικά ριμπάουντ (είχε συνολικά 17), ξέφυγε με 12 πόντους (65-77) φτάνοντας στο τέλος σε μια εύκολη νίκη!

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μάικ Τζέιμς (17π. – ξεπέρασε τους 3.500 στη EuroLeague) και Ντονάτας Μοτιεγιούνας (17π., 6ρ.), ο Τζόρνταν Λόιντ είχε 11, ενώ ο Έλι Οκόμπο που επέστρεψε στη Λυών ως αντίπαλος της Βιλερμπάν, ήταν… νευρικός κόντρα στην πρώην ομάδα του, αφού είχε 5 πόντους με 2/9 σουτ και 5 ασίστ.

Για τους ηττημένους, οι Λάιτι και Ομπασοχάν πέτυχαν από 13 πόντους, ενώ 11 είχε ο Μάθιους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 45-45, 60-60, 75-84