Μέσα από τα χέρια του έχασε ο Παναθηναϊκός τη νίκη στο Αστρομπάλ της Λυών, το βράδυ της Πέμπτης, (10/10), αφού προηγήθηκε με 13 πόντους στην τρίτη περίοδο πριν ηττηθεί με 79-78 από τη Βιλερμπάν στη 2η αγωνιστική της Euroleague.

Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, υποτίμησαν τον αντίπαλό τους, νόμιζαν ότι όλα είχαν τελειώσει έπειτα από τρεις περιόδους, κι από το υπέρ τους 63-50, επέτρεψαν στη Βιλερμπάν να πετύχει 29 πόντους στην Δ’ περίοδο και να τους πάρει “την μπουκιά από το στόμα”!

Ήταν η δεύτερη νίκη της Βιλερμπάν στη Euroleague σε ισάριθμους αγώνες, έπειτα από εκείνη επί του Ολυμπιακού στην πρεμιέρα!

Με τον Ντεσον Τόμας στην… πρίζα από πέρυσι, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να ελέγχει το πρώτο δεκάλεπτο.

Παρά τα 4 -στατιστικά- λάθη του Καλάθη η ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη πήρε τα ηνία, προηγήθηκε με 20-15 πριν οι Γάλλοι το φέρουν στα ίσια, 22-22.

Τι πρόβλημα του Παναθηναϊκού, ήταν πρώτα οι βολές, αφού είχε χάσει έξι στην πρώτη περίοδο (4/10), είχε αργότερα 4/12 κι έκλεισε το ημίχρονο με 6/14.

Φυσικά για τέτοιο ματς οι οκτώ βολές στα σκουπίδια ήταν απώλεια, όπως και τα 8 λάθη από νωρίς στη β’ περίοδο.

Δείτε μια προσωπική φάση του Ιωάννη Παπαπέτρου που καταλήγει σε κάρφωμα:

Με σταθερό και τον Τζίμερ Φριντέτ στη β΄περίοδο, όταν η ελληνική ομάδα σταμάτησε να “πουλάει μπάλες”, γύρισε από το 32-28 του 05:31 σε 36-38 στο 01:47 και προηγήθηκε με 46-40 στο ημίχρονο με το τρίποντο του Ταϊρίς Ράις στην εκπνοή.

Που να ‘χε βάλει και τις βολές δηλαδή ο Παναθηναϊκός στο πρώτο 20άλεπτο…

Δείτε ένα κάρφωμα του Ζαν Σαρλ σε transition για τη Βιλερμπάν.

Δείτε και το τρίποντο του Ράις στη λήξη της Β΄περιόδου:

Πιο έμπειρος, με μεγαλύτερο βάθος στον πάγκο και φυσικά, πιο ποιοτικός, ο Παναθηναϊκός βάδισε σε σταθερά βήματα στην τρίτη περίοδο.

Με ηγέτη τον Νικ Καλάθη, έφτασε στο +13, 57-44 με 04:36 για τα 30:00, έχοντας μειώσει λάθη και έχοντας βελτιώσει την άμυνά του.

Κατέβασε το ρυθμό των Γάλλων, είχε γρήγορες επιστροφές, δεν τους επέτρεψε να φέρουν το ματς στα μέτρα τους και διατήρησε μέχρι τη λήξη της Γ’ περιόδου την ίδια διαφορά (+13) με το υπέρ του, 63-50.

Η Βιλερμπάν προσπάθησε να κάνει την αντεπίθεσή της στην τελευταία περίοδο, με τον Λάιτι και τον Τέιλορ βρήκε σουτ που δεν είχε στα πρώτα 30 λεπτά και μείωσε σε 58-63 σχεδόν μόλις ένα λεπτό, στη Δ’ περίοδο, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση του Αστρομπάλ.

Ο Τόμας απάντησε με γκολ φαουλ για το 58-66, σκορ που έμεινε για σχεδόν τέσσερα αγωνιστικά λεπτά αφού κανείς από τους δύο δεν εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του αντιπάλου του.

Ο Λετονός Ριχαρντς Λόμαζς μείωσε τη διαφορά στους τέσσερις, 63-67 με 04:09 για το τέλος, αλλά ο Τόμας, πάντα εκεί στα κρίσιμα σημεία, απάντησε αμέσως για το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού  μετά από τέσσερα λεπτά.

Η Βιλερμπάν βρήκε ρυθμό, βασιζόμενη στην αφλογιστία του Παναθηναϊκού, και έφερε τον αγώνα στα ίσια με το τρίποντο του Καουντί, 78-78, με 53 δευτερόλεπτα.

Και μια βολή του Καουντί στα 14 αρκούσε, αφού στην τελευταία επίθεση ο Νικ Καλάθης αστόχησε από κάτω και η Βιλεμπράν πανηγύρισε μια ανέλπιστη νίκη, με την οποία έκανε το 2 στα 2 στη Euroleague επί των ελληνικών ομάδων!

Ο Παναθηναϊκός πλήρωσε την υπεροψία του, αφού απώλεσε διαφορά 13 πόντων στην τελευταία περίοδο, σε μια ήττα που θα κουβαλάει μέχρι το τέλος της σεζόν…

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-46, 50-63, 79-78