Βιλερμπάν

Η Βιλερμπάν πήρε μία σχετικά εύκολη νίκη επί της Βαλένθια με 90-77, στην 21η αγωνιστική της Euroleague, κάνοντας ένα σημαντικό “δώρο” στον Ολυμπιακό.

Η γαλλική ομάδα μπορεί να πλήγωσε τους Πειραιώτες στο ΣΕΦ, αλλά σήμερα τους έδωσε πίσω σχεδόν ότι του πήρε εκείνο το βράδυ.

Σε ένα δύσκολο παιχνίδι, στα χαρτιά, οι δύο ομάδες έψαχναν τα πατήματά τους στο Αστρομπάλ, εξού και το 17-17 της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα, ο αγώνας ανήκε στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ πήρε τα ηνία στο σκορ, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +6 (40-34), παρά το όποια ξεσπάσματα των φιλοξενούμενων.

Αυτά τα ξεσπάσματα συνεχίστηκαν και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, αλλά και πάλι η Βιλερμπάν βρήκε τον τρόπο όχι μόνο να παραμείνει μπροστά αλλά να αυξήσει και τη διαφορά της (61-54).

Με τον Γουίλιαμ Χάουαρντ να είναι αλάνθαστος από την γραμμή των ελευθέρων βολών και να σημειώνει συνολικά 17 πόντους, η Βιλερμπάν έφτασε στη νίκη με 90-77. Κορυφαίος για την ομάδα του Χάουμε Πονσαρνάου ήταν ο Νίκολα Κάλινιτς με 18 πόντους.

Με αυτό το αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός, ο οποίος παίζει αύριο με τη Ζαλγκίρις ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα και με νίκη του επί των Λιθουανών θα μπορεί να ανέβει ακόμα και στην 6η θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 40-34, 61-54, 90-77