Βίρτους-Βιλερμπάν

Παρά το γεγονός ότι βρέθηκε στο -19, η Βιλερμπάν πάτησε γκάζι στην τρίτη περίοδο και, εν τέλει, επικράτησε 84-79 της Βίρτους Μπολόνια στην Ιταλία.

Δεύτερη σερί νίκη για τη γαλλική ομάδα, η οποία ανέβηκε στο 3-3, στο 2-4 της EuroLeague έπεσαν οι γηπεδούχοι.

Η εικόνα του αγώνα:

Η Βίρτους εστίασε στην αμυντική λειτουργία για να πάρει τα ηνία στο τέλος της πρώτης περιόδου, καταγράφοντας επιμέρους 8-2 που λίγο αργότερα μετατράπηκε σε 13-2.

Η διαφορά αυξανόταν ολοένα και περισσότερο, ώσπου έφτασε ως το +19 με το εντυπωσιακό 20-5 του β’ δεκαλέπτου, λίγα λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Η Βιλερμπάν βελτιώθηκε, πάντως, στην τρίτη περίοδο, έριξε την απόσταση σε μονοψήφια επίπεδα και με συνολικό επιμέρους 29-14, μείωσε στον πόντο.

Από το 14-16 του πρώτου δεκαλέπτου είχε να περάσει μπροστά η γαλλική ομάδα και τελικά το πέτυχε στα 08:41 πριν από τη λήξη.

Έκτοτε οι αντίπαλοι βάδισαν χέρι-χέρι μέχρι το τέλος. Το 74-72 έγινε 74-80 με 01:28 στο ρολόι. Ο Μίλος Τεόντοσιτς κράτησε ζωντανή τη Βίρτους με τρίποντο στα 10” (79-82), όμως, ο Νάντο Ντε Κολό έγραψε τον επίλογο με 2/2 βολές.

Οι Ντέιβιντ Λάιτι (16π.), Τζόνα Μάθιους (16π.) και Αμίν Νουά (14π.) ηγήθηκαν του σκοραρίσματος της Βιλερμπάν, ενώ ο Νάντο Ντε Κολό έβαλε 12 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ.

Στους 14 πόντους σταμάτησε ο Μίλος Τεόντοσιτς για χάρη των γηπεδούχων, στους 13 Γκάμπριελ Λούντμπεργκ και στους 11 ο Σέμι Οτζελέγε (συν 8 ριμπάουντ).

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βιλερμπάν είχε 12/12 βολές και 12 κλεψίματα (διπλάσια από τη Βίρτους).

Την επανεμφάνισή του, μετά τον τραυματισμό του, το καλοκαίρι, έκανε ο Τόρνικε Σενγκέλια που έπαιξε 16:38 για τη Βίρτους Μπολόνια, με 7 πόντους από 2/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, συν 3 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84