Βίρτους-Μπασκόνια

Σημαντική νίκη στο κυνήγι της οκτάδας πανηγύρισε η Βίρτους Μπολόνια που επικράτησε 88-83 της Μπασκόνια, η οποία πάντως έσωσε τη διαφορά του πρώτου αγώνα (+11).

Αρχικά να σημειωθεί ότι 01:09 μετά το τζάμπολ, τα φώτα της Segafredo Arena έπεσαν και επανήλθε 7-8 λεπτά αργότερα.

Δείτε video:

Η Βίρτους ανέβηκε στο 12-13 χάρη στους Μίλος Τεόντοσιτς (17π.-7ασ.), Μάρκο Μπελινέλι (15π.) και Αβούντου Αμπάς (10π.).

Ειδική μνεία στον Τόρνικε Σενγκέλια (12π.-4ρ.-3ασ.), καθώς από την Πέμπτη μέχρι την Κυριακή έχει δώσει/θα δώσει τρεις αγώνες με την ιταλική ομάδα και την εθνική Γεωργίας!

Η Μπασκόνια δεν απέφυγε το 13-12, παρά τις προσπάθειες των Ρόκας Γκιεντράιτις (25π.-7ρ.), Ντάλτον Χομς (15π.), Ντάριους Τόμπσον (15π.-5ρ.) και Μάρκους Χάουαρντ (10π.).

Η Βίρτους άρχισε το ματς με 9-0, αλλά η Μπασκόνια κατάφερε να ανατρέψει γρήγορα τα δεδομένα.

Στη δεύτερη περίοδο συνέβη το αντίστροφο, δηλαδή αρχικά είχε το προβάδισμα η βασκική ομάδα, προτού πάρει τα ηνία η ιταλική.

Συνεχώς σε θέση οδηγού ήταν στο τρίτο δεκάλεπτο η Βίρτους, η οποία άντεξε στην πίεση της Μπασκόνια.

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι προσέγγισαν την κάλυψη της ήττας του πρώτου αγώνα, αλλά δεν τα κατάφεραν.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 44-41, 68-62, 88-83