Μια πολύ καλή παράσταση προσέφερε ο ΠΑΟΚ στο κοινό του που βρέθηκε το μεσημέρι στο PAOK Sports Arena, όπου νίκησε με το ευρύ 90-65 την τουρκική Μπουγιουκσεχίρ σε αγώνα προετοιμασίας.

Ασφαλώς έπαιξε το ρόλο του πως η τουρκική ομάδα είχε αγωνιστεί το προηγούμενο βράδυ με τον Άρη, σε ένα ματς που κρίθηκε μάλιστα στην παράταση, ωστόσο αυτό δεν μειώνει την προσπάθεια των παικτών του ΠΑΟΚ.

Οι Αμερικανοί έμοιαζαν με κινητήριο μοχλό για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, η οποία έχτισε από πολύ νωρίς διψήφιες διαφορές πόντων και τη διεύρυνε όσο κυλούσε ο αγώνας.

Ο Τζαμάλ Τζόουνς, με τον Φιλ Γκος και τον Ντάριους Γκάρετ ήταν οι πιο παραγωγικοί παίκτες για τον ΠΑΟΚ που προηγήθηκε με 24-14 στην πρώτη περίοδο και 43-34 στο ημίχρονο.

Η διαφορά εκτινάχθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο όπου ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους σκορ 24-10 για να φτάσει στο +23 (67-44).

Αργότερα στην ημέρα θα γίνει εκτίμηση για τον τραυματισμό του Λίνου Χρυσικόπουλου, ο οποίος χτύπησε στο πρώτο ημίχρονο στον ώμο και δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο αγωνίστηκε κι ο νεαρός Κλωναράς, παρά το γεγονός ότι το πρωί της Πέμπτης είχε… σχολείου.

Στις εξέδρες του PAOK Sports Arena βρέθηκε και ο αρχηγός της ομάδας ποδοσφαίρου του ΠΑΟΚ, Πορτογάλος, Αντελίνιο Βιεϊρίνια. Μάλιστα έλαβε ως δώρο από τον μπασκετικό ΠΑΟΚ μια φετινή εμφάνιση με το Νο20.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 43-34, 67-44, 90-63

ΠΑΟΚ: Τζόουνς 12, Χρυσικόπουλος 8, Σχίζας 7, Κόνιαρης 3, Καρράς 6, Ζάρας 8, Πόουπ 9, Κλωνάρας 2, Γουίλιαμς 7, Χάτσερ 6, Γκάρετ 11, Γκος 11.

Μπουγιουκσεχίρ: Γκουντούρ 12, Κούλιγκ 2, Καβακλίογλου, Τεκίν 6, Τουνάλι 10, Καρλί 9, Μπουγιούκμπαϊρακ 5, Μπάμπιτς 9, Τόμπσον 10.

Παπαθεοδώρου: “Έχουμε το ρόστερ να υποστηρίξουμε αυτό που θέλουμε”