Μετά την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και η Ούνικς Καζάν έκανε break στον πρώτο ημιτελικό των playoffs της VTB League, αφού νίκησε την Τρίτη (18/5) τη Λοκομοτίβ Κουμπάν εκτός έδρας με 98-87 στην παράταση!

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έπαιξε με τη φωτιά, καθώς έχασε προβάδισμα 19 πόντων στην τελευταία περίοδο με συνεχόμενα λάθη αλλά στην παράταση έδειξε το σοβαρό της πρόσωπο!

Η Λοκομοτίβ αγωνιζόταν χωρίς τον MVP της κανονικής περιόδου, Μάντας Καλνιέτις, αλλά και τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος!

Η Ούνικς το εκμεταλλεύτηκε και με 07:53 για τη λήξη του αγώνα είχε προηγηθεί με 75-56.

Αντί να πάει άνετα μέχρι τέλους στο 0-1, έδωσε ρεσιτάλ χαλαρότητας και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Λιντς στη λήξη!

Στην παράταση, η Ούνικς ήταν απόλυτη κυρίαρχη μςε 18-9 επιμέρους σκορ!

Τα δεκάλεπτα: 16-29, 32-46, 54-69, 79-79 (κ.α.) 87-98 (παρ.)

Πρώτοι σκόρερ της Ούνικς Καζάν ήταν οι Τζον Μπράουν (19π., 13 ριμπ.),  Τζαμάρ Σμιθ (19π.), Οκάρο Γουάιτ (17π.), Πάβελ Αντίποφ (15π.)

Για τη Λοκομοτίβ του Εβγκένι Πασούτιν, ο Κέβιν Χέρβεϊ πέτυχε 24 πόντους, 14 είχε ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας και 13 ο Γουίλ Κάμινγκς.

Ο δεύτερος ημιτελικός διεξάγεται πάλι στο Κρασνοντάρ την Πέμπτη (20/5) και μετά η σειρά πάζει στο Καζάν για δύο αγώνες, 23 και 25 Μαΐου, εφόσον χρειαστεί και τέταρτος.

Εάν χρειαστεί και πέμπτος για να συμπληρώσει μια ομάδα τρεις νίκες θα γίνει στο Κρασνοντάρ στις 29 Μαΐου.