Άρης-ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ πήρε για δεύτερη φορά φέτος το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης με 62-58 επί του Άρη στο Nick Galis Hall το απόγευμα του Σαββάτου (23/03) στην 20ή αγωνιστική της Betshop Basket League.

Ο Βαγγέλης Μαργαρίτης έκανε την αρχή και ο Φιλ Γκος ολοκλήρωσε το κλέψιμο στον Λευτέρη Μποχωρίδη, στην πιο καθοριστική φάση του αγώνα, όταν με  οκτώ δευτερόλεπτα για τη λήξη ο αρχηγός του Άρη εκδήλωσε την επίθεση για την ισοφάριση με το σκορ στο 58-60.

Ο Φιλ Γκος ευστόχησε στο ζευγάρι βολών του για το 62-58 και ο Αντώνης Κόνιαρης έκοψε την προσπάθεια του Βασίλη Τολιόπουλου στα δύο δεύτερα για να τελειώσει ο αγώνας.

Η ατμόσφαιρα ήταν καυτή στο Αλεξάνδρειο, ωστόσο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ νευρικές, άστοχες και για αυτό έμειναν σε τόσο χαμηλό σκορ.

Ο Άρης έκανε 20 λάθη κι ο ΠΑΟΚ 16, ενώ οι μεν γηπεδούχοι είχαν 19/56 σουτ (7/24 τρίποντα) κι οι φιλοξενούμενοι 19/54 (6/22 τρίποντα).

Μια σχετική υπεροχή του Άρη στα ριμπάουντ (17-8 τα επιθετικά) δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παρκέ, αφού η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη πέταξε στα σκουπίδια τις μισές από τις 26 βολές που εκτέλεσε.

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Μπήκε καλύτερα στο παρκέ, με πιο ξεκάθαρες λύσεις, προηγήθηκε 14-5 και 19-11 στην Α’ περίοδο, με τον Αντώνη Κόνιαρη να πετυχαίνει και τους 8 πόντους του σε αυτό το διάστημα.

Ο Λάκι Τζόουνς με τον ΜακΓκι, προσπάθησαν να μην επιτρέψουν στον ΠΑΟΚ να πάρει μεγαλύτερη διαφορά και συνέβαλαν ώστε να τελειώσει το ημίχρονο πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα, 40-31 για τον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ, όμως “κόλλησε” στην τρίτη περίοδο, πέτυχε όλα κι όλα δύο καλάθια (2/6, 0/4 σουτ) και 2/2 βολές και ο Άρης προσπέρασε για πρώτη και τελευταία φορά με 45-44, 1:08 για τη λήξη της τρίτης περιόδου με βολή του Τολιόπουλου. Ο Μαργαρίτης έγραψε το 46-45 του ΠΑΟΚ, σκορ με το οποίο τελείωσε η τρίτη περίοδος.

Πάνω που όλοι πίστεψαν ότι το ντέρμπι μόλις άρχιζε, ο ΠΑΟΚ έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα στη Δ’ περίοδο. Με ηγέτη τον Γουίλιαμ Χάτσερ έχτισε σύντομα διαφορά που έφτασε σους 12 πόντους, 68-56 με 5:31 για τη λήξη του αγώνα.

Το φινάλε όμως απέκτησε δραμματικό χαρακτήρα όταν ο Βασίλης Τολιόπουλος μείωσε με τρίποντο 55-58 με 2:05 για το φινάλε!

Κι ο Νταλό λίγο αργότερα, συν μια βολή του Μποχωρίδη στο 58-59! Ο Χάτσερ κέρδισε το φάουλ και είχε 1/2 βολές στα 21 δεύτερα όπου ο ΠΑΟΚ ήταν στο 60-58, για να ακολουθήσει η καθοριστική φάση με το κλέψιμο των Μαργαρίτη-Γκος στον Μποχωρίδη, που ουσιαστικά εκρινε τον νικητή.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 31-40, 45-46, 58-62