Μπολόνια

Η Ανδόρα πήρε μία σπουδαία νίκη κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια (93-79) και έκανε δώρο στον Προμηθέα, ο οποίος βρίσκεται, πάλι, στην κορυφή του πρώτου ομίλου.

Η Ανδόρα χρειάστηκε ένα μεγάλο ξέσπασμα στην τέταρτη περίοδο για να πάρει τη μεγάλη νίκη κόντρα στη Βίρτους. Η ισπανική ομάδα έκανε επιμέρους σκορ 27-10 και μετέτρεψε το εις βάρος της 66-69 σε 93-79.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Φραντζ Μάσενατ και Μπαντία Σι με 17 πόντους έκαστος, ενώ από την πλευρά της Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Μίλος Τεόντοσιτς με 19 πόντους.

Στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, η Μονακό πήρε μία δραματική νίκη κόντρα στη Μακάμπι Ρισόν με 79-77, έχοντας για κορυφαίο τον Πολ Λακόμπ με 19 πόντους.

Ακόμη, η Ούνικς Καζάν γνώρισε την ήττα από τη Ναντέρ με 79-72, αλλά η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη συνέχισε να βρίσκεται στην κορυφή του τρίτου ομίλου της διοργάνωσης.

Κορυφαίος για την Ούνικς ήταν ο Έρικ ΜακΚόλουμ με 17 πόντους, ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης έμεινε στα… ρηχά με 1 πόντο, 1 ριμπάουν και 1 ασίστ σε 16 λεπτά αγώνα. Ο Κώστας Καϊμακόγλου δεν αγωνίστηκε.

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν, μετά από τη φυγή του Λούκα Μπάνκι, φαίνεται ότι βρίσκει ξανά τα πατήματά της, καθώς νίκησε εύκολα τη Λιμόζ με 92-77 εκτός έδρας.

Ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ ήταν ο κορυφαίος για τους Ρώσους με 24 πόντους σε 21 λεπτά και τον ακολούθησε ο Γουίλ Κάμινγκς με 21.

Η Βενέτσια, με έναν εκπληκτικό Μάικ Μπράμος (28 πόντοι, 7/8 διπ, 4/7 τριπ, 2/2 βολές), κατάφερε να πα΄ρει το “διπλό” στην έδρα της Τόφας με 73-80. Ο Ματ Λοτζέσκι αγωνίστηκε για 37 λεπτά, αλλά κατάφερε να σημειώσει μόλις 8 πόντους.

Στο τρίτο παιχνίδι του ομίλου, η Παρτιζάν πήρε μία σημαντική νίκη με 86-81 επί της Ρίτας και εξασφάλισε την πρόκρισή της στην επόμενη φάση του Eurocup.

Επίσης, εύκολες νίκες σημείωσαν Όλντενμπουργκ και Μπούντουτσνοστ, επικρατώντας της Τρέντο (108-88) και Άρκα Γκντίνια (61-78) αντίστοιχα.

Τέλος, η Νταρουσάφακα νίκησε την Μπανταλόνα με 92-86, αλλά η ομάδα της Καταλονίας παρέμεινε σε τροχιά πρόκρισης, αφού έχει ρεκόρ 4-4.