Άρης

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στην Betshop Basket League και τέταρτη συνολικά πέτυχε το Σάββατο στο Ρέθυμνο ο Άρη που επικράτησε με 76-74 της τοπικής ομάδας!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη απομακρύνθηκε από τος τελευταίες θέσεις, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο το Ρέθυμνο που τελείωσε τον Α’ γύρο με μόλις δύο νίκες σε 13 αγώνες.

Οι γηπεδούχοι σκόραραν μόνο με τρεις παίκτες στην πρώτη περίοδο, σε αντίθεση με τον Άρη που είχε οκτώ παίκτες να έχουν σκοράρει στα δέκα πρώτα λεπτά. Το αποτέλεσμα όμως ήταν ισόπαλο 18-18, αν και το Ρέθυμνο είχε σκοράρει τους μισούς του πόντους από τη γραμμή των βολών.

Ο Χριστοδούλου με τον Μπαρτ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη β’ περίοδο, είχαν 28 από τους 42 πόντους της ομάδας του στο ημίχρονο, με την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου να φτάνει σε διψήφια διαφορά, 38-27, 40-29 και 42-32 στο ημίχρονο.

Κι αυτό οφείλεται στην αδυναμία του Άρη να σκοράρει από το ζωγραφιστό στη β’ περίοδο (2/9).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Άρης βρέθηκε πίσω μέχρι και με 15 πόντους διαφορά, 47-32 έπειτα από δύο λεπτά στην τρίτη περίοδο. Δεν τα έχασε όμως, με ηγέτη τον Λευτέρη Μποχωρίδη και τον Μπελ, συν τη συνδρομή του Γκάρι ΜακΓκι σε επίθεση και ριμπάουντ, άρχισε να ροκανίζει τη διαφορά.

Με τρίποντο του Φλιώνη μείωσε 55-51 λίγο πριν εκπνεύσει η τρίτη περίοδο με 57-51, αλλά η ουσία είναι ότι ο Άρης είχε επιστρέψει. Παράλληλα όμως, άγχωσε τους γηπεδούχους. Χροστοδούλου και Μπαρτσ πέτυχαν μαζί 12 πόντους στο δεύτερο μέρος, από 28 στο πρώτο, ο Άαρον Τζόουνς προσπάθησε να δώσει λύσεις σε αυτό το διάστημα με εννέα πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά φάνηκε η έλειψη λύσεων για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Ο Άρης έφερε τον αγώνα στα ίσια με 7:53για το τέλος, 59-59 και προσπέρασε με 63-61 λίγο αργότερα.  Έφτασε στο +7, 70-63 με τον ΜακΓκι, αλλά ο Λάκι Τζόουνς πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι του αγώνα για το 74-69. Με δύο βολές του Μποχωρίδη στα 23 δεύτερα η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε διαφορά ασφαλείας 5 πόντων 76-71 κι απλά στο φινάλε ο Τζόουνς μείωσε με τρίποντο σχεδόν από το κέντρο στο τελικό 74-76.

Το Ρέθυμνο έμεινε στο 2-11 στον Α’ γύρο, ο Άρης πέτυχε δεύτερη συνεχόμενη νίκη και πήγε στο 4-9 κι αναπνέει πλέον πολύ καλύτερα, αφού αρχίζει να απομακρύνεται από τις τελευταίες θέσεις της Betshop Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 42-32, 57-51, 74-76

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Ντάνιελς 7, Μπρέισι Ντέιβις, Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 23 (2), Γλυνιαδάκης 2, Μπαρτ 17, Καλογιαννίδης, Κλάντον 2, Τζόουνς 13 (1), Τζόνσον 10 (2, Κουρέπης.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 8, Κάιζερ 2, Αγγέλου, Τολιόπουλος, Μποχωρίδης 17, Φλιώνης 9 (1), Μπελ 14 (3), Νταλό 5  (1), Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 13 (10 ριμπ.), Χάρις 6 (2).