Ντι Μποστ

Ένα απίθανο σόου προσέφερε στα Κανάρια Νησιά η Χίμκι Μόσχας, αφού ισοπέδωσε 99-70 την Γκραν Κανάρια, μολονότι έπαιζε πάλι δίχως τους τραυματίες Σβεντ-Γκιλ!

Κι όμως, στο γήπεδο όπου έχασαν τα δύο τελευταία ματς από την Γκραν Κανάρια η Μπασκόνια κι η Ζαλγκίρις, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδωσε μια εντυπωσιακή παράσταση, βγάζοντας πολούς πρωταγωνιστές!

Το παιχνίδι ήταν αλλοπρόσαλλο αφού η Γκραν Κανάρια έκανε αρχικά το τέλειο πρώτο δεκάλεπτο και μετά το χειρότερο δυνατό την ώρα που η δίχως Σβεντ και Γκιλ, Χίμκι Μόσχας,, είχε σταθερότητα και διάρκεια στο στυλ που ήθελε ο Γιώργος Μπαρτζώκας.

Η ομάδα του Βίκτορ Γκαρσία είχε στην πρώτη περίοδο 4/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα (με τον Κιμ Τιλί να έχει τα 3/3) και προηγήθηκε με 30-23 στην Α’ περίοδο! Έπειτα από 2:27 στη β’ περίοδο, οι γηπεδούχοι έπαθαν μπλακ άουτ:

Από το υπέρ τους 34-28, μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου πέτυχαν όλες κι όλες δύο βολές, με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι κι αστόχησαν και στα 12 σουτ που επιχείρησαν, 5 δίποντα και 7 τρίποντα! Η Χίμκι Μόσχας έκανε επιμέρους σκορ 22-2 και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 50-36! Από το εις βάρος της 23-30 του δεκαλέπτου!

Ραμπασεδά

Τελικά το επιμέρους σκορ έφτασε στο 34-5 για το 62-39 για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που είδε τον Ντι Μποστ να παίρνει “φωτιά” στην Γ΄ περίοδο όπου πέτυχε 11 από τους 21 πόντους της ομάδας του με 3/3 τρίποντα! Από την άλλη, ο Μάρκους Έρικσον πέτυχε 9 από τους 14 πόντους της ισπανικής ομάδας σε αυτή την περίοδο με το σκορ να είναι στο 71-50 για τους Ρώσους έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Η διαφορά μεγάλωσε κι άλλο στην τελευταία περίοδο με την Χίμκι Μόσχας να ισοφαρίζει την καλύτερη φετινή επίδοση στις ασίστ σε έναν αγώνα με 29, ρεκόρ που έκανε ο Ολυμπιακός πάλι με αντίπαλο την Γκραν Κανάρια στο ματς της 20ής Δεκεμβρίου στο ΣΕΦ.

Το τελικό 99-70, ήρθε με τη Χίμκι να έχει 69,4% στα δίποντα (25/36) και 48,1% στα τρίποντα, με 13/27!

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 36-50, 50-71, 70-99

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Γκαρσία): Όλιβερ, Μάτζετ 4, Έρικσον 14 (1), Βένε 12 (2), Μπάλβιν 5, Μπάεζ, Πασέτσνικς 1, Πάουλι 5 (1), Ραμπασεδά 7 (1), Στρόμπερι 13 (2), Φίσερ, Τιλί 9 (3).

ΧΙΜΚΙ (Μπαρτζώκας): Μποστ 20 (4/6 τριπ.), Κρόκερ 9 (1), Βιάλτσεφ, Γκριν 11 (1), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 5 (1 τριπ., 9 ασίστ), Μόνια 8 (2), Γκουμπανόβ 1, Ζούμπκοβ 2, Τζένκινς 18 (4/6 τριπ.), Τόμας 9, Μίκι 16.