Εντυπωσιακός ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε το Σάββατο (21/12) το Περιστέρι με, 101-84 αρκετά πιο εύκολα από όσο δείχνει το τελικό σκορ κι έφτασε στις 5 νίκες στη 12η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη ήταν αποφασισμένη να βάλει ένα στοπ στο σερί τριών ηττών που είχε, απέναντι στο Περιστέρι (8-4) το οποίο ερχόταν από τη νίκη επί του Παναθηναϊκού και το “διπλό” στη Ρίγα για το Basketball Champions League!

Με καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της α’ περιόδου, ο Κολοσσός κράτησε χαμηλά το Περιστέρι και προηγήθηκε με 16-13. Στα τελευταία 70 δευτερόλεπτα, όμως, επέτρεψε 7-0 σερί του Περιστερίου που προσπέρασε με 20-16!

Το πάθημα έγινε μάθημα για τους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη που παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι στη β’ περίοδο.

Πέτυχαν 32 πόντους, αλλά όλα ξεκινούσαν από την καλή τους άμυνα. Από εκεί έβγαιναν ευκαιρίες στο “τρανζίσιον” παιχνίδι, δηλαδή στη γρήγορη μετάβαση από την άμυνα στην επίθεση.

allstarbasket.grΟ Κολοσσός έκανε 12-0 σερί για να ξεφύγει με 39-26 με 2:37 για το ημίχρονο.

Παράλληλα υποχρέωσε το Περιστέρι σε αρκετά λάθη και με αιχμή τον Μωραΐτη η διαφορά έφτασε στους 14 πόντους, 46-32 πριν τελειώσει το ημίχρονο 48-35.

Με κορυφαίο τον Τζάκσον, πολύ καλούς Μωραΐτη και Τσαλμπούρη και τον Λασάν Κρομά να κάνει πολλές δουλειές στο παρκέ, ο Κολοσσός έφτασε τη διαφορά και στους 21 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο!

Το νερό είχε πει στο αυλάκι και ο Κολοσσός πλέον τα έβαζε από παντού!

Με αποκορύφωμα το τρομερό buzzer beater του Κρομά στη λήξη της τρίτης περιόδου, όταν από το ύψος της γραμμής των βολών πέταξε την μπάλα μετά από αμυντικό ριμπάουντ και βρήκε στόχο ξεσηκώνοντας το κοινό της Ρόδου.

Το Περιστέρι απλώς μείωσε λίγο τη διαφορά στην τελευταία περίοδο, προσπάθησε να τη ρίξει σε μονοψήφια επίπεδα αλλά στο τέλος ο Κολοσσός έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, φτάνοντας και σε μια εντυπωσιακή 100άρα!

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 48-35, 76-56, 101-84

Οι πρώτοι της Basket League: Πήρε κεφάλι στους σκόρερ ο Φράνκαμπ

Basket League 2019-2020: Πρόγραμμα – Αποτελέσματα

Basket League 2019-2020: Η Βαθμολογία