Την πέμπτη του νίκη στη Euroleague πέτυχε ο Παναθηναϊκός το βράδυ της Πέμπτης (17/12) στο ΟΑΚΑ όπου ξέσπασε με 92-69 επί της Άλμπα Βερολίνου.

Δύο 24ωρα έπειτα από το θρίλερ με τη Ρεάλ Μαδρίτης, ο Παναθηναϊκός είδε τη μεγάλη του προσπάθεια να αποδίδει καρπούς. Κι είναι γεγονός ότι η ομάδα του Γιώργου Βόβορα ανεβαίνει, βελτιώνεται, δείχνει συνέπεια κι αν έχει και συνέχεια θα δρέψει τους καρπούς στη διαδρομή.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε 22 πόντους, ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 blocks και 3 ασίστ, ενώ Νέντοβιτς και Σαντ Ρος βοήθησαν πολύ στο δεύτερο ημίχρονο για να σιγουρέψουν οι “πράσινοι” τη νίκη.

Μάλιστα στα τελευταία 4 λεπτά η νίκη έλαβε μεγάλες διαστάσεις με τον Παναθηναϊκό να τελειώνει τον αγώνα με 16-0 και το 76-69 να γίνεται 92-69.

Από το πρώτο ημίχρονο, ο Παπαπέτρου και ο Παπαγιάννης ήταν οι “πυλώνες” του Παναθηναϊκού, με τους υπόλοιπους συμπαίκτες τους, να ακολουθούν σε διάθεση και κυνηγητό στην άμυνα.

Ο Παπαπέτρου με τον Παπαγιάννη πέτυχε 24 από τους 39 πόντους της ομάδας τους στο 39-32 του ημιχρόνου. Είχαν δε, μαζί, υψηλότερη αξιολόγηση (29) από όσο όλη η Άλμπα στο πρώτο ημίχρονο (28!)

Αν ο Παναθηναϊκός είχε και τρίποντο, η διαφορά θα ήταν πολύ μεγαλύτερη, καθώς από τα 4/8 στην πρώτη περίοδο, ακολούθησε το 0/8 στη β’ περίοδο και συνολικά 4/16 στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα!

Ο Νέντοβιτς δε, εκνευρίστηκε μετά από το τέταρτο άστοχο τρίποντό του, που όταν ο Γιώργος Βόβορας τον τράβηξε στον πάγκο, ο Σέρβος, άρχισε να κλωτσάει τις καρέκλες από το θυμό του!

O Νέντοβιτς, ξέσπασε, τελικά και στο παρκέ στην τρίτη περίοδο όταν πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα στην τρίτη περίοδο, όπου η ομάδα του Γιώργου Βόβορα είχε 7/11!

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος έδωσε το σύνθημα με το ρυθμό και την άμυνά του στην αρχή της τρίτης περιόδου, όταν πέτυχε και επτά μαζεμένους πόντους, πριν γυρίσει το πόδι του, όταν πάτησε σε αντίπαλο.

Τη σκυτάλη πήρε ο Νέντοβιτς και το μπάσκετ… φαίνεται πολύ απλό όταν μπαίνουν τα μακρινά σουτ!

Ο Παναθηναϊκός πια σταμάτησε να στηρίζεται στο δίδυμο του πρώτου μέρους, έφτασε στο +15 πριν κλείσει η τρίτη περίοδος με 66-52.

Η Άλμπα βέβαια είναι… “κακό σπυρί”, αφού είτε χάνει, είτε κερδίζει, δεν κοιτάζει το ταμπλό και προσπαθεί να κάνει το παιχνίδι της και για αυτό επανήλθε μειώνοντας στα μισά τη διαφορά (74-67) ακριβώς στο πεντάλεπτο για τη λήξη του αγώνα.

Ο Χάουαρντ Σαντ Ρος επέστρεψε από τον τραυματισμό, κι ο Παπαπέτρου τελείωσε τον αγώνα με δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 83-69 με 2:25 για τη λήξη, φτάνοντας στους 20 προσωπικούς πόντους.

Τελικά ο Παναθηναϊκός έκλεισε τον αγώνα με 16-0 στα τέσσερα τελευταία λεπτά και νίκησε με 92-69 από 76-69 παίρνοντας και τη ρεβάνς για την περσινή του εντός έδρας ήττα στη δεύτερη παράταση από τους Γερμανούς!

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 39-32, 66-52, 92-69