Την πρώτη της νίκη στον Γ’ όμιλο του Eurobasket 2022, στο Μιλάνο πέτυχε το Σάββατο η Κροατία με 86-65 επί της Μεγάλης Βρετανίας

Η ομάδα του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς ξεπέρασε το άσχημο πρώτο ημίχρονο (μόλις 37-31 το σκορ) και έκανε επιμέρους σκορ 35-9 στη Γ’ περίοδο!

Οι Βρετανοί δεν μπορούσαν πια να ακολουθήσουν το ρυθμό της πολύ πιο ποιοτικής Κροατίας, που με τους Σάριτς, Μπογκντάνοβιτς, Ζούμπατς (που είχαν από 15 πόντους ο καθένας) επιβλήθηκε κι έφτασε έως τους 31 πόντους τη διαφορά.

Στους 13 πόντους έφτασε ο Χεζόνια, που είχε και 10 ριμπάουντ, ενώ 11 πόντους πέτυχε για την Κροατία ο Ντόμινκ Μάβρα.

Στους 3 έμεινε ο Τζαλίν Σμιθ, μετά τους 23 που πέτυχε το προηγούμενο βράδυ απέναντι στην Εθνική Ελλάδας.

Οι Κροάτες ανησύχησαν στο τέλος από τραυματισμό του Κάρλο Μάτκοβιτς.

Πλέον η Κροατία έχει 1-1 ρεκόρ, ενώ η Μεγάλη Βρετανία 0-2, αφού είχε χάσει 61-90 στην πρεμιέρα από την Ουκρανία και παίζει τη Δευτέρα (05/09, 18:00) με την Εθνική μας, αφού την Κυριακή ο όμιλός μας έχει ρεπό.

Η δε Κροατία, τη Δευτέρα (05/09, 15:15) παίζει με την Εσθονία.

Ο Μάιλς Χέσον πέτυχε 18 πόντους για τους Βρετανούς, άλλους 14 ο Γουίλαν και 10 ο Γκάμπριελ Ολασένι, καλύτερος παίκτης τους στο πρώτο ημίχρονο που έμειναν κοντά στο σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-31, 72-40, 86-65

Δείτε φωτογραφίες από τον αγώνα:

EuroBasket 2022: Για την πρωτιά κόντρα στην οικοδέσποινα Ιταλία η Εθνική, 12 αγώνες σήμερα!

EuroΒasket 2022: Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις του Σαββάτου (3/9)

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022