Φενέρμπαχτσε

Η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να σημειώσει τη δεύτερη νίκη της στη φετινή Euroleague, καθώς επικράτησε της Μπάγερν Μονάχου με 90-82, στην έβδομη αγωνιστική της διοργάνωσης.

Η Μπάγερν Μονάχου έδειξε σε ακόμη έναν αγώνα το πόσο δύσκολο είναι να την αντιμετωπίζεις, καθώς η Φενέρμπαχτσε τα βρήκε… σκούρα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Με τον Ντέρικ Γουίλιαμς να είναι σε εξαιρετικό βράδυ (19 π) και να είναι αυτός που πληγώνει περισσότερο από κάθε άλλον την πρώην ομάδα του, η Φενέρμπαχτσε κατάφερε να πάρει “κεφάλι” στο σκορ και να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +1 (40-39).

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράνοτβιτς, καθώς η Μπάγερν Μονάχου μπόρεσε να αντιδράσει και παίζοντας πολύ καλό μπάσκετ, πήρε τα ηνία του αγώνα (40-43) και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +1 (61-62).

Ωστόσο, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε στην τελευταία περίοδο με σκοπό να ξορκίσει τον κακό της εαυτό και να επιστρέψει στον δρόμο των νικών. Με ένα σερί 7-0 (68-62) η διαφορά ανέβηκε στους έξι και η τουρκική ομάδα δεν άφησε καθόλου το πόδι της από το γκάζι.

Η Φενέρμπαχτσε έφτασε την υπέρ της διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους (85-73) και τελικά πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 90-82, με τον Κώστα Σλούκα να έχει καταλυτικό ρόλο με 11 πόντους και 3 ασίστ. Έτσι, η τουρκική ομάδα βελτίωσε το ρεκόρ της σε 2-5, ενώ η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς υποχώρησε στο 3-4.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-39, 61-62, 90-82