Μια απολαυστική Μακάμπι Τελ Αβίβ “σκόρπισε” τη Ζαλγκίρις Κάουνας με 85-57 το βράδυ της Πέμπτης (12/11) στην 8η αγωνιστική της Euroleague!

Η Μακάμπι έμοιαζε… “σεληνιασμένη” στο πρώτο μισό με εμφάνιση από τα πιο τρελά όνειρα του Γιάννη Σφαιρόπουλου!

Αφού έχασε το πρώτο της τρίποντο, η Μακάμπι ευστόχησε στα επόμενα εννέα τη στιγμή που η Ζαλγκίρις τελείωσε το ημίχρονο με 0/7!!!

Σκορ ημιχρόνου, 53-23 για τη Μακάμπι που σίγουρα, στις επτά πρώτες αγωνιστικές της Euroleague δεν άξιζε να βρίσκεται τρεις νίκες (!) πίσω από τους Λιθουανούς!

O αγώνας είχε τελειώσει πριν καν, πάρουμε μια γερή γεύση, αφού οι Ισραηλινοί έκαναν επίδειξη, όχι μόνο ισχύος, αλλά και πείσματος για το γεγονός ότι είναι για πολλά περισσότερα από όσο καταδεικνύει ο έως τώρα απολογισμός τους!

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ είχε 16 πόντους, (10 από ημίχρονο) άλλους 15 ο Κρις Τζόουνς, 11 ο Ντράγκαν Μπέντερ και από 10 Μπράιαντ (κεντρική φωτό) με τους 8 στο πρώτο μισό για τη Μακάμπι και ο Γουίλμπεκιν.

Ο Τόμας Γουόκαπ πέτυχε 12 πόντους για τη Ζαλγκίρις Κάουνας που τελείωσε με 1/14 τρίποντα!

Πάλι καλά που οι γηπεδούχοι είχαν 2/10 στο δεύτερο ημίχρονο διότι η διαφορά θα έφτανε ε αστρονομικά επίπεδα εάν ακολουθούσαν τα ποσοστά του πρώτου ημιχρόνου.

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 53-23, 72-44, 85-57