Κύμη-Άρης

Η ευτυχία του ενός, η τραγωδία του άλλου! Η Κύμη είχε να νικήσει σχεδόν τρεις μήνες και βρήκε τον Άρη του οποίου επικράτησε με 75-57 μολονότι οι “κιτρινόμαυροι” προηγούνταν με 17 στην τρίτη περίοδο!

Έπειτα από εννέα συνεχόμενες ήττες, η Κύμη του Ισίδωρου Κουτσού πήρε μια βαθιά βαθμολογική τόνωση για τη συνέχεια, τραβώντας όμως προς τον “πάτο” της βαθμολογίας τον Άρη που όπως και στον προηγούμενο αγώνα με το Χολαργό, κατέρρευσε!

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, στην επιστροφή του στα γνώριμα λημέρια της Χαλκίδας, προηγήθηκε με 45-28 με 6:23 για την τρίτη περίοδο, με κορυφαίο τον Ραμόν Χάρις δείχνοντας ότι πάει ολοταχώς για την τρίτη του φετινή νίκη.

Κύμη-Άρης

Κι όμως, όπως και στο ματς με τον Χολαργό που πάλι ήταν στο +17, ο Άρης έπαθε ένα τρομακτικό black out! Και μάλιστα χειρότερο από το προηγούμενο διότι απέμενε μιάμιση περίοδος για το τέλος κι ο Άρης κατάφερε να χάσει με επιμέρους σκορ 47-12. Ναι δεν είναι λάθος, 47-12 ήταν το σκορ στα 16 τελευταία λεπτά του αγώνα, κι αν εν μέρει οφείλεται στην έκρηξη της ομάδας της Κύμη, μεγάλο μέρος χρεώνεται στο χαρακτήρα που δεν -έχει αυτή τη στιγμή ο Άρης.

Οι Αμερικανοί γκαρντ της Κύμης έκλεψαν πολλές μπάλες από λάθη των παικτών του Άρη, βρήκαν εύκολα καλάθια και ταυτόχροναανέβηκε στα ύψη η αυτοπεποίθησή τους! Ταυτόχρονα, ο Άρης κατέρρευσε βλέποντας το ίδιο έργο. Κι όταν ο Λάκι Τζόουνς έφυγε με φάουλ, χάθηκε η συνοχή, η ομαδική προσπάθεια, το πείσμα. Χάθηκαν όλα.

Ήταν μια εικόνα που δαν ταιριάζει στον Άρη. θεωρητικά το βατό πρόγραμμα που είχε θα τον βοηθούσε να “ξεκολλήσει” από τις μόλις δύο νίκες, μόνο που και με τον Καστρίτη στον πάγκο του, έχει κάνει δύο πολύ κακές ήττες που προβληματίζουν τον κόσμο του Άρη.

Κύμη-Άρης

Η Κύμη μπαίνει σε άλλη τροχιά, πέρασε πολλά από τις 7 Οκτωβρίου που ‘χε κάνει την μοναδική της νίκη επί του Πανιώνιου στη Νέα Σμύρνη, και οι αλλαγές σε πάγκο και παρκέ δείχνουν ότι σύντομα θα ξαναδούμε το ανταγωνιστικό σύνολο που με ντεμαράζ πέρυσι έφτασε μέχρι και στα play offs.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 26-35, 46-48, 75-57

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Χόρτον13, Σαγκς 16 (1), Τουντζιαράκης 12, Κάμφορ 5 (1), Ουάσινγκτον 10 (3), Τσιάρας, Λιούις 11 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Μαραγκός 2, Στυλιανού 3 (1), Μητσιμπόνας, Άρμστεντ.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς 8, Κάιζερ 3, Βεργίνης 4 (1), Μποχωρίδης 6 (2), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 5 (1), Νταλό, Χρηστίδης 6, Σλαφτσάκης 2, ΜακΓκι 4, Χάρις 14 (3), Αγγέλου 3 (1).