Σέρχιο Ροντρίγκεθ

Χάρη στον Σέρχιο Ροντρίγκεθ, ο οποίος έβαλε 22 πόντους, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 69-63 την Μπρέσια και προκρίθηκε στον τελικό του Coppa Italia.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα θα υπερασπιστεί τον τίτλο της κόντρα στην Ντερτόνα που έκανε την έκπληξη και επιβλήθηκε εύκολα με 94-82 της Βίρτους Μπολόνια.

Σε περίπτωση που επικρατήσει την Κυριακή (20/2, 19:00), η Αρμάνι Μιλάνο θα φτάσει τα 8 τρόπαια και θα πιάσει Βίρτους Μπολόνια και Τρεβίζο στην κορυφή της λίστας.

Όσον αφορά τον αποψινό αγώνα, με σερί 10-0 καταγράφηκε το 21-12 υπέρ της Μιλάνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως η Μπρέσια συνήλθε άμεσα και αντιπαρέταξε 25 πόντους στη δεύτερη περίοδο.

O Σέρχιο Ροντρίγκεθ (φωτό) άργησε να αφυπνιστεί, αλλά χάρη στους 12 πόντους του στο τρίτο δεκάλεπτο (σε σύνολο 18 για τους γηπεδούχους), η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πήρε ένα ισχνό προβάδισμα.

Στην τέταρτη περίοδο, η Μπρέσια του Ναζ Μήτρου-Λονγκ βρισκόταν κοντά στο σκορ, όχι όμως σε σημείο που θα της επέτρεπε να διεκδικήσει τη μεγάλη πρόκριση.

O Ροντρίγκεθ σημείωσε 22 πόντους και ο Ντέβον Χολ προσέθεσε 12 (συν 7 ριμπάουντ), ενώ στον αντίποδα ο Αμεντέο Ντέλα Βάλε πέτυχε 19 πόντους και ο Ναζ Μήτρου-Λονγκ 9π., 8ρ., 4ασ.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 36-37, 54-50, 69-63

Στον δεύτερο ημιτελικό, η έκπληξη του θεσμού, Ντερτόνα, νίκησε άνετα με 94-82 τη Βίρτους Μπολόνια και προκρίθηκε στον τελικό.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Φιλόι και Μακούρα που πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ των ηττημένων, που απογοήτευσαν, ήταν ο Μπελινέλι με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 50-41, 80-56, 94-82

Ο τελικός του Κυπέλλου Ιταλίας θα διεξαχθεί την Κυριακή (20/2, 19:00) και θα μεταδοθεί ζωντανά από το Novasports 4HD.