Η Μακάμπι πήρε μία τεράστια σε σημασία νίκη επί της Μπαρτσελόνα, με 99-83 για τη 19η αγωνιστική της Euroleague, το βράδυ της Πέμπτης (17/01), στο Τελ Αβίβ.

Απ’ ότι φαίνεται η κατάσταση στη Μακάμπι Τελ Αβίβ έχει αλλάξει για τα καλά μετά από την έλευση του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Μακάμπι μπήκε κάπως νωθρά και η Μπαρτσελόνα είχε την ευκαιρία να μείνει κοντά στο σκορ. Η “ομάδα του λαού” προηγήθηκε γρήγορα με επτά πόντους (9-2), αλλά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά στο σκορ άμεσα, καθώς 3:44 πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα προηγήθηκε με 12-11.

Αυτή ήταν και η μοναδική φορά που η Μπαρτσελόνα είχε το προβάδισμα στον αγώνα, καθώς το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ να είναι μπροστά με τρεις πόντους (23-20) και στη συνέχεια να διαλύει την ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ήταν καταιγιστική, πετυχαίνοντας 34 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 22 πόντους (57-35) και μπήκε στο δεύτερο μισό του αγώνα με την ίδια θέληση και ένταση.

Η διαφορά έφτασε και στο +36 (76-40) υπέρ της Μακάμπι, καθώς έπαιζε εξαιρετικό μπάσκετ τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. Χαρακτηριστικό στατιστικό στοιχείο ήταν τα δίποντα των γηπεδούχων, καθώς πριν την έναρξη της τέταρτης περιόδου είχε 18/21.

Με την έναρξη του τέταρτου δεκάλεπτου, η ομάδα του Σβέτισλαβ Πέσιτς έτρεξε ένα σερί 20-0 και μείωσε σημαντικά τη διαφορά, αλλά η κατάληξη του αγώνα δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετική.

Τελικά η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε τη νίκη με 99-83, διαφορά που είναι ίδια με εκείνη που έχασε στον πρώτο γύρω στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβηκε στην 8η θέση, έστω και προσωρινά, με ρεκόρ 8-11, ενώ η Μπαρτσελόνα υποχώρησε στο 11-8.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 57-35, 85-52, 99-83